Pamje nga lufta në Kosovë: Kufomat e njerëzve në bunare e lumë - Bota Sot
Pamje nga lufta në Kosovë: Kufomat e njerëzve në bunare e lumë

Lajme

Pamje nga lufta në Kosovë: Kufomat e njerëzve në bunare e lumë

Më: 25 qershor 2019 Në ora: 16:18
Pamje nga video

Në prill të vitit 1999 në Strellc të Dragashit, mediat ndërkombëtare kishin xhiruar pamjet rrenqethëse të kufomave të shqiptarëve të vrarë nga serbët që ishin future në bunarë dhe afër lumenjëve.

Sipas dëshmitarëve 10 deri në 15 trupa gjendeshin në atë bunar, të mbytur  në prill të vitit 1999.

Një nga banorët e fshatit rrëfen se në bunarin në afërsi të shtëpisë së tij kishte vërejtur trupat e një vajze dhe të dy meshkujve shqiptarë.

Ai thotë se në fshat gjenden edhe tre bunare të tilla të cilët mbajnë kufomat e rreth 12 shqiptarëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...