Lista Serbe: Asnjë qeveri e Kosovës nuk mund të bëhet pa ne - Bota Sot
Lista Serbe: Asnjë qeveri e Kosovës nuk mund të bëhet pa ne

Lajme

Lista Serbe: Asnjë qeveri e Kosovës nuk mund të bëhet pa ne

Më: 9 tetor 2019 Në ora: 08:51
Lista Serbe

Nënkryetari i Listës Serbe, Dalibor Jevtiq, u ka thënë medeve serbe se asnjë qeveri e Kosoves nuk mund të bëhet pa Listën Serbe.

Vulini i quan “siptari” Albin Kurtin dhe shqiptarët e Kosovës, ndërsa drejtori i Zyrës Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq, porositi Kurtin se “nuk do të ketë as Shqipëri të Madhe e as shtet të pavarur të Kosovës”. Kurti: Në Qeverinë time do të jetë një serb, por jo nga Lista Serbe.

Krerë të Listës Serbe, e cila ka fituar të 10 mandatet e rezervuara për serbët në Kuvendin e Kosovës, si dhe zyrtarë të lartë të shtetit të Serbisë janë alarmuar nga deklarimet e fituesit të zgjedhjeve të 6 tetorit, Albin Kurti (LVV), i cili ka siguruar se në Qeverinë e tij do të ketë edhe serbë, por asnjë nga Lista Serbe. Sipas Kurtit, Lista Serbe është faktikisht shteti i Serbisë dhe për këtë arsye edhe nuk mund të jetë në Qeverinë e tij asnjë anëtar i Listës Serbe.

I pari që ka reaguar ashpër është nënkryetari i Listës Serbe, Dalibor Jevtiq, i cili u ka thënë medieve serbe se nëse Kurti dëshiron të formojë qeveri legjitime, atëherë duhet të trokasë në derën e Listës Serbe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...