Këta janë emrat e veteranëve të UÇK’së që Serbia ia dërgoi Interpolit

Lajme

Këta janë emrat e veteranëve të UÇK’së që Serbia ia dërgoi Interpolit

Më: 10 gusht 2020 Në ora: 20:01
Foto ilustrim

Shteti serb ka dërguar listë në Interpol me disa emra të veteraneve të luftës, reagojnë nga OVL-UÇK.

Në kohë lufte rrokën armët dhe iu bashkuan UCK-së.

Ani pse kanë kaluar dy dekada nga ajo kohë veteranët tash nuk po munden të udhëtojnë të lirë.

Kjo si pasojë e një liste me emra të dërguar nga shteti serb në Interpol.

Televizioni 7 ka siguruar një listë që përmban 18 emra të veteranëve të luftës e që figurojnë në listën e Interpolit.

Aty shihen edhe disa emra të ish-komandantëve të luftës, si ai i ish kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe ai i ish kryetarit të Lipjanit, Shukri Buja që ishte komandant i zones operative në Nerodimë.

Në këtë listë është edhe emri i Shpejtzim Demiri, i cili në vitin e kalur kishte qëndruar 5 muaj në një burg të Holandës, e më pasi ishte liruar dhe shteti Holandez i kishte kërkuar falje.

Ndërsa, me datën 2 të këtij muaji, në kufi me Shqipërinë, ishte ndaluar edhe veterani i luftës, Murtez Kastrati.

Kastrati kishte qëndruar disa orë në mbajtje, dhe më pas ishte liruar.

Ndërkohë, nga OVL-UÇK tregojnë se kjo listë është rifreskuar, dhe se nuk besojnë që ekziston mundësia e ekstradimit.

Haradinaj e sheh si të pakuptimtë këtë listë të interpolit pasi që po funksionon Gjykata Speciale.

Nga Organizata e veteraneve të luftës thonë se kanë biseduar me përfaqësues të Qeverisë, dhe se shumë shpejt do të mbahet një takim ku do të diskutohet për këtë problem.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat