Alarm në Serbi: Në këto produkte shumica për fëmijë, janë gjetur materie tepër të rrezikshme, ato i gjeni edhe në Kosovë

Lajme

Alarm në Serbi: Në këto produkte shumica për fëmijë, janë gjetur materie tepër të rrezikshme, ato i gjeni edhe në Kosovë

Më: 28 dhjetor 2020 Në ora: 14:28
Pothuajse një e treta e produkteve plastike të testuara në Serbi përmbajnë një sasi të shtuar të ftalateve

Qytetarët e Kosovës vazhdojnë të jenë të rrezikuar nga produkte të dyshimta të cilat gjenden në tregun e vendit tonë.

Në vazhdimësi u raportua se produkte me origjinë të dyshimtë që kanë hyrë në Kosovë kohëve të fundit, kualiteti i produkteve të naftës e produkte tejra që importohen nuk i plotësojnë kriteret.

Një rast konkret është zbuluar edhe në shtetin fqinj Serbinë, për njërin nga produktet që gjendet edhe në Kosovë.

Pothuajse një e treta e produkteve plastike të testuara në Serbi përmbajnë një sasi të shtuar të ftalateve, të cilat i përkasin substancave të dëmshme.

Prania e tyre në një përqendrim prej më shumë se 0,1 përqind u ndalua nga Bashkimi Evropian në korrik të këtij viti, dhe kjo rregullore ka qenë e vlefshme për Serbinë për 10 vjet dhe i referohet lodrave dhe produkteve të kujdesit për fëmijët, raporton Novsti.

Sidoqoftë, vlerat e ftalateve që tejkalojnë këtë kufi të lejuar, organizatat "Alternativa për Kimikate të Sigurta" nga Serbia dhe "Arnika" nga Republika Çeke, gjetën në 10 nga 36 raste të analizuara.

Ata deklarojnë se gjetën sasi më të mëdha të asaj lënde në çantat e shkollës, një çantë dore për vajza, mushama për fëmijë për fëmijë, pantofla për fëmijë, lëkurë artificiale, rroba makinash, si dhe tre artikuj të bërë nga klorur polivinil - pëlhurë gomuar, çantë kozmetike për gra dhe letër vetë ngjitëse. Produktet, siç thonë ata, vijnë nga prodhues vendas dhe Evropianë dhe shiten në dyqanet e shitësve me pakicë.

Dragan Stevanovic nga Oda Ekonomike Serbe thotë për "Novosti" se ka individë të paskrupullt që shkelin këto rregullore, se të gjithë do të raportohen në inspektim dhe se ata po punojnë në mënyrë aktive për të eleminuar plotësisht përdorimin e substancave të dëmshme të shtuara në produktet e PVC do të ishte më pak e brishtë.

Këtë vit, 198 tonë të kësaj lënde të dëmshme u importuan për prodhim, dhe në vitin 2016, rreth 5,000 tonë - deklaron Stevanovi?. - Prodhuesit po kalojnë në materiale alternative më të sigurta. Tani është shumë e rëndësishme që të mos bëhemi deponi e ftalateve që hidhen jashtë tregut të BE-së, domethënë që importuesit tanë të mos i vendosin ato në Serbi. Kjo duhet të kontrollohet nga autoritetet kompetente dhe inspektimi.

Në korrik, ndalimet shtesë për ftalatet hynë në fuqi në BE dhe SCC, përmes Shoqatës së Industrisë Kimike të Evropës, mori pjesë aktivisht në miratimin e kësaj rregulloreje, shpjegon Stevanovic.

- Ministria e Mbrojtjes së Mjedisit planifikon të përfshijë këto norma nga Rregullorja e BE në Rregulloren mbi Kufizimet dhe Ndalimet në Përdorimin e Kimikateve përmes ndryshimeve që duhet të miratohen në vjeshtën e 2021.

Siç thekson ai, do të deklarohet brenda asaj periudhe që prodhuesit janë të detyruar të eliminojnë përdorimin e ftalateve. Ai shton se ekonomia do të ketë mundësinë të marrë pjesë në mënyrë aktive në përcaktimin e periudhës së tranzicionit për hyrjen në fuqi të ndalimeve, në mënyrë që kostot e mundshme të jenë minimale.

Presioni mbi prodhuesit

- Duke treguar tregimin e ekzistencës së ftalateve të dëmshëm në produktet për përdorim të përditshëm dhe presionin e konsumatorëve mbi tregtarët dhe prodhuesit për të siguruar këtë informacion, kompanitë do të motivohen t'i zëvendësojnë ato me alternativa më të sigurta - beson Karolina Brabcova, nga organizata Çeke "Arnica".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat