Limaj: Diplomacia dështoi ta anëtarësoj Kosovën në UNESCO - Bota Sot
Limaj: Diplomacia dështoi ta anëtarësoj Kosovën në UNESCO

Lajme

Limaj: Diplomacia dështoi ta anëtarësoj Kosovën në UNESCO

Më: 9 nëntor 2015 Në ora: 15:56

Kryetari i Nismës Për Kosovën, Fatmir Limaj e ka quajtur dështimin e pranimit të Kosovës në UNESCO, si dështimin më të madh të diplomacisë .
Fajin kryesor sipas tij e ka Ministgria e Jashtme e cila sipas tij dështoi që ti bind vendet që e kanë njohur Kosovën për të votuar pro.

Kështu shkruan Limaj në Facebook

Lajm shumë i keq për vendin. Ky është dështimi më i madh i diplomacisë Kosovare që nga krijimi i saj.
Diplomacia Kosovare jo vetëm që nuk siguroj vota shtes nga vendet që nuk e kanë njohur ende Kosovën, por fatëkeqësisht kjo diplomaci nuk arriti të bind për të votuar PËR edhe ato vende që na kanë njohur si shtet. Kjo është fiasko për Ministrinë e Jashtme dhe për këtë Qeveri e cila qe sa muaj e paraqiste si punë të kryer anëtarësimin e vendit tonë në‪#‎UNESCO‬.
Falenderoj gjithë ato vende që e mbështeten dhe votuan PËR anëtarësimin e Kosovës.
F.L

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat