15 përfitimet që i sjell leximi i përditshëm - Bota Sot
15 përfitimet që i sjell leximi i përditshëm

Libra

15 përfitimet që i sjell leximi i përditshëm

Më: 30 janar 2019 Në ora: 09:00
Foto ilustrim

A e dini se fëmijëve të cilëve prindërit u lexojnë libra disa herë në javë shfaqin aftësi shumë më të mira të shkrim-leximit pas katër vjetëve, shënojnë pikë më të larta në teste të inteligjencës dhe kanë punë më të mira në të ardhmen sesa fëmijët që prindërit nuk u lexojnë fare?

A nuk është kjo mbresëlënëse?

Nuk ka ndjenjë më të mirë sesa era e një libri, andaj leximi në pajisje elektronike as që i afrohet kësaj ndjenje.

Duke pasur parasysh këtë, pavarësisht se në cilën formë lexoni, kjo shprehi sjell përfitime të mahnitshme.

Më poshtë i keni 15 prej përfitimeve që i sjell leximi i përditshëm.

– E promovon shëndetin mendor dhe jua zvogëlon shanset e zhvillimit të alzheimerit

– E zvogëlon stresin deri në 68%

– I rritë njohuritë e përgjithshme

– Ju bën më të mëshirshëm

– Jua zgjeron fjalorin

– Jua forcon aftësitë e shkrimit

– Jua forcon aftësitë analitike të mendimit

– Jua përmirëson memorien

– Jua përmirëson përqendrimin

– Ju argëton

– E përmirëson kualitetin e gjumit

– Ju sjell qetësi të brendshme

– Bëheni më të mirë në biseda

– Leximi është stërvitje për trurin

– Leximi është ngjitës, andaj, kur lexojnë tjerët përreth jush, jeni më të prirë që edhe ju ta bëni atë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...