Kjo është mënyra se si duhet t’i lani dhëmbët - Bota Sot
Kjo është mënyra se si duhet t’i lani dhëmbët

Life style

Kjo është mënyra se si duhet t’i lani dhëmbët

Më: 2 janar 2019 Në ora: 16:15
Ilustrim

Të gjithë duan të kenë dhëmbë të bardhë dhe të shëndtshëm. Për këtë duhet të ndiqni disa këshilla dhe t’i zbatoni ato në përditshmëri.

Ndoshta nuk keni menduar se ka mënyrë të gabuar për t’i larë dhëmbët, mirëpo në fakt duket se ka.

Mos i lani dhëmbët nga lart poshtë

Larja e dhëmbëve në këtë mënyrë dëmton mishrat. Dhëmbët duhet të lahen me lëvizje të buta rrethore, duke i masazhuar ata dhe mishrat e dhëmbëve.

Kur nuk lahen si duhet, nga mishrat fillon të dalë gjak. Ndaj, duhet bërë kujdes që furça të jetë e butë.

Edhe pse shumica i lajnë dhëmbët për 30 sekonda, koha optimale e larjes së tyre është 2 deri në 5 minuta. Një buzëqeshje e bukur mund të vlejë shumë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...