Pesë mënyra të thjeshta për të menaxhuar një manipulues - Bota Sot
Pesë mënyra të thjeshta për të menaxhuar një manipulues

Life style

Pesë mënyra të thjeshta për të menaxhuar një manipulues

Më: 19 shtator 2019 Në ora: 18:01
Foto ilustrim

Thjesht luftoni, mësoni me këto këshilla për të menaxhuar një manipulues, një person që hyn në jetën tuaj me synimet më të këqija të imagjinueshme. Një individ që mendon vetëm për veten e tij, i cili ka shumë pak interes për atë që nuk i sjell përfitim personal dhe që shkatërron një larmi marrëdhëniesh për të marrë pikërisht atë që dëshiron

Mësoni të menaxhoni një manipulues me këto këshilla të thjeshta

Besimi:

Manipuluesit plaçkitin njerëz që kanë vetëbesim të ulët dhe ushqehen vazhdimisht me të sikur të ishte një ilaç. Nëse e paraqitni veten në një mënyrë shumë të sigurt, mbroni atë që mendoni se është e drejtë dhe u thoni atyre që jeni një person me vlerë, atëherë ata do të shohin se nuk ka asnjë mënyrë për t’ju bindur që të pranoni ofertat e tyre. Ndonjëherë ata mund të duken këmbëngulës, por do të duhet të mbash pozicionin tënd dhe t’i njoftosh ata që nuk do të jesh i gatshëm të durosh dikë kaq të imët.

Elasticiteti:

Ju duhet të jeni një person shumë elastik për të diskutuar me një manipulues. Ai do të përpiqet të mësojë disa nga informacionet tuaja për të zbuluar disponimin tuaj, në një përpjekje për t’ju bindur të bëni gjëra në rrugën e tij. Dhe ai do ta bëjë atë me shpresën që të fitojë me vetëbesim besimin dhe besnikërinë tënde. Jo, mos i jepni mundësinë të futet nën lëkurën tuaj, mos u dorëzoni para gënjeshtrave të tij.

Fuqia e të thënit “JO”

Çfarëdo që ju pyet një manipulues, gjithmonë mund të thoni “JO”. Ju mund të thoni atë që dëshironi dhe kur ta dëshironi dhe nuk ka asgjë që të tjerët mund të bëjnë në lidhje me të. Në vend që të grindeni ose të përpiqeni të bëni diçka që nuk ndjeheni rehat, mund të thoni me çdo ton që dëshironi, “JO”. Jo është një fjalë shumë e fuqishme dhe nëse nuk dëgjohet, kontaktoni menjëherë autoritetet, përpara se situata të dalë jashtë kontrollit.

Ju e dini se si ndiheni

Një manipulues do të bëjë gjithçka që ka në dorë për t’ju bindur të ndjeni ndjenja të rreme. Ai do të përpiqet të luajë një skenë të shkëlqyeshme dhe do t’ju tregojë se jeta juaj ka mbaruar ose nuk jeni i qëndrueshëm emocionalisht. Gjithçka për t’ju rrëzuar dhe përkulur me vullnetin e tij. Mos lejoni që ai t’ju tregojë se si duhet të ndjeheni, nuk ka asnjë njeri në botë që ta di se si ndiheni.

Zgjidhja e fundit

Nëse gjithçka tjetër ka dështuar dhe manipuluesi ende insiston të përpiqeni t’i thoni atij: “Unë kam nevojë që ju të më flisni me qetësi, të mos më fyeni, të më flisni me mirësi.”

Shprehja “Unë kam nevojë për ty…” do të vërë në kokën e tij idenë se ai ka humbur kontrollin ndaj jush. Ju jepni udhëzime, dhe nëse ai nuk i respekton ato, gjithmonë mund të vendosni nëse ia vlen të diskutoni me atë person.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...