Mësoji fëmijës se gjërat më të mira nuk blihen me para - Bota Sot
Mësoji fëmijës se gjërat më të mira nuk blihen me para

Life style

Mësoji fëmijës se gjërat më të mira nuk blihen me para

Më: 15 korrik 2020 Në ora: 09:52
Ilustrim

Mësoji fëmijës se gjërat më të mira në jetë nuk mund të blihen me para. Tregojini atij se ajo që jep lumturi nuk blihet ose shitet. Udhëhiqeni menjëherë në atë botë ku gjithmonë vendosni përzemërsinë, në të cilën ndani kohën së bashku midis të qeshurave dhe pjesëmarrjes, ka vlerë më shumë se një lodër, më shumë se pak kohë në kompjuter, më shumë se çdo gjë që ai ka kursyer në arkën e kursimeve.

Benjamin Franklin kishte të drejtë kur tha se ata që mendojnë se paratë mund të blejnë gjithçka, në mënyrë të arsyeshme do të ngjallin tek të tjerët dyshimin se ai nuk është të bëjë asgjë. Nuk është e drejtë. Ne duhet të pranojmë se jetojmë në një shoqëri që dëshiron që ne të besojmë në këtë. Një shoqëri në të cilën ne të rriturit jetojmë në varësi të një bote në të cilën konsumizmi rregullon gjithçka. Dhe të cilën pothuajse pa e kuptuar, ne ia përcjellim fëmijëve.

Sot duam t’ju bëjmë të mendoni në disa aspekte interesante që me siguri do të jenë të dobishme për edukimin e fëmijëve tuaj.

Gjërat më të bukura nuk blihen me para, lindin nga zemra

Zygmunt Bauman, na mësoi se cilat ishin marrëdhënie të lëngëta dhe pse jetojmë të shqetësuar për risi në botën e sotme, duke u kapur në gjëra kalimtare si, dashuria e disponueshme, e konsumizmit të egër, egoizmit …

Ne jemi të zhytur në një ekonomi gjithnjë në luhatje, duke na kërcënuar që gjithmonë të kemi modelin më të fundit të gjithçkaje, smartphone-in e fundit ose lodrën më në modë. E gjithë kjo na bën të varur nga të paturit e një jete të riciklueshme, në të cilën gjithmonë e ndryshojmë atë që kemi me diçka të re. Në të cilën pothuajse asgjë nuk duket të jetë e qëndrueshme dhe në të cilën, për më tepër, ne jemi të detyruar të jemi viktimat e një bote plot stimuj në të cilën çdo gjë ka një çmim. Ku gjithçka blihet dhe shitet.

Fëmijët tanë, edhe nëse nuk e kuptojmë atë, janë jashtëzakonisht të hapur dhe i kapin të gjitha këto dinamika. Dhe nëse po, kjo është për shkak të një arsyeje shumë të thjeshtë: ata na shohin kështu. Duke thënë këtë, pa marrë parasysh vështirësitë për t’u treguar atyre se “paratë nuk blejnë gjithçka” ka një gjë që ata menjëherë do ta perceptojnë.

Koha është para. Nëse mamaja dhe babai nuk janë në shtëpi ose lodhen, kjo është për shkak se ata shkojnë për të punuar, sepse ata duhet të marrin në shtëpi pagën e tyre. Prandaj, është e pashmangshme që fëmijët menjëherë ia atribuojnë vlerën parave … Pra, le të shohim se si mund ta menaxhojmë këtë situatë komplekse në të cilën ne të gjithë jemi të ngatërruar.

Koha që kalojmë së bashku është e pavlefshme

Nëse nënat ose baballarët punojnë nga e hëna deri të shtunën, ju nuk keni nevojë të fiksoheni për kohën e shkurtër që ndani me fëmijët tuaj. E vetmja gjë që duhet të përqendrohesh është të siguroheni se ato momente në të cilat jeni së bashku bëhen momente autentike të magjisë, pjesëmarrjes dhe lumturisë.

Mos bëni gabim duke u dhënë dhurata fëmijëve me idenë për t’i bërë ata të lumtur pasi keni ardhur në shtëpi vonë ose sepse nuk mund të jeni me ta për sa kohë që dëshironi.

Shmangni dhuratat materiale, dhuratat e preferuara: luani pak së bashku në dhomën e ndenjes, bëni shëtitje në park, shkoni në kinema.

Ai mendon se momentet e përbashkëta janë ato që krijojnë në fëmijëri kujtesën emocionale që lë një shenjë të pashlyeshme. Një lodër nuk është në gjendje të ketë këtë ndikim në trurin e fëmijës, kështu që mbani mend: jepini vetes momente, jo gjëra.

Ne duhet të kujdesemi për gjërat në mënyrë që ato të zgjasin dhe të ushqejnë marrëdhëniet

Për të parandaluar që fëmijët tanë të “bien” në fillim të kësaj shoqërie të lëngët që filozofi Zygmunt Bauman po fliste, është e nevojshme që menjëherë t’i ndihmojnë ata të kuptojnë një seri aspektesh themelore.

Ne duhet të kujdesemi që objektet tona, “gjërat” tona të zgjasin

Ne duhet të kujdesemi për atë që është e jona; çdo send, lodër, instrument teknologjik, veshje apo mjet duhet të mbahen mirë derisa të mos jetë më i dobishëm. Gjërat nuk hidhen vetëm sepse “ne duam modelin më të fundit”.

Babi dhe mami nuk janë njerëzit që janë aty për të blerë gjithçka që duam. Ata do të na japin vetëm atë që na nevojitet.

Nëse u futim fëmijëve tanë vlerën e kujdesit ndaj sendeve të tyre personale, duke shmangur dëshirën klasike për të blerë dhe konsumuar, ne do t’i bëjmë atyre një favor.

Në të njëjtën mënyrë, ndërsa ne kujdesemi për lodrat në mënyrë që ato të mos thyhen, që kafshët tona të jenë të shëndetshme, të rehatshme dhe të lumtura, ne gjithashtu duhet të kujdesemi për marrëdhëniet tona me njerëzit që duam.

Mësojuni atyre se si ne kujdesemi për njerëzit që duam

Ne duhet të kujdesemi për njerëzit që duam të kalojmë kohë me ta.

Ne duhet të shqetësohemi se si janë ata, dhe për ta bërë këtë ne mund t’i shikojmë ose thjesht t’i pyesim se si janë sot.

Ne gjithmonë duhet të përpiqemi të kalojmë disa momente zbavitëse me ta.

Për t’i treguar një personi të veçantë që e duam, nuk është e nevojshme të blini një dhuratë, vetëm tregojuani atyre.

Si përfundim, jemi të gjithë të qartë se jetojmë në një shoqëri konsumatorësh. Prandaj, përpiquni t’i bëni fëmijët të jetojnë në një botë ndjenjash. Ajo që është më e mira është dashuria.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat