Një urim bashkon gjithë botën këtë prag festash!

Life style

Një urim bashkon gjithë botën këtë prag festash!

Më: 26 dhjetor 2020 Në ora: 07:55
Ilustrim

Si gjithmonë, fëmijët më shumë se kushdo janë ata që presin me gëzim festat. Fëmijët në të gjithë botën parashikojnë mrekullinë dhe gëzimin e sezonit të Krishtlindjeve me traditat familjare që përcillen nga brezi në brez. Shtete të ndryshme kanë tradita të ndryshme, por ajo që është e përbashkët për të gjithë është pema e Krishtlindjeve me zbukurimet e saj.

Gjermania

Familjet gjermane përgatiten për Krishtlindje gjatë gjithë dhjetorit. Dita e Shën Nikollës është 6 Dhjetor. Shumë fëmijë gjermanë i shkruajnë letra Shën Nikollës duke kërkuar dhurata. Në disa pjesë të Gjermanisë, Fëmija i Krishtit, i cili është i veshur i gjithi me të bardha, me krahë të artë dhe me një kurorë të artë u sjell dhurata fëmijëve.

Tradita e mrekullueshme e pemës së Krishtlindjes filloi në Gjermani dhe është zemra e kremtimit. Të rriturit zbukurojnë pemën me gjelbërim të përhershëm me zbukurime qelqi me ngjyra, dru të gdhendur, yje argjendi dhe vargje dritash dhe një engjëll i artë vendoset në majë të pemës. Sapo errësohet, bie një zile dhe fëmijët e ngazëllyer vrapojnë në dhomë për të parë pemën e bukur të ndezur me dritat e saj. Anëtarët e familjes shkëmbejnë dhurata, recitojnë poezi dhe këndojnë këngët e Krishtlindjes dhe më pas të gjithë shijojnë një festë të Krishtlindjeve me patë të pjekur, gjel deti ose rozë. Gjithashtu shumë familje vazhdojnë të ndjekin një traditë të vjetër ku ata marrin pjesë në kishë së bashku me familjen dhe pastaj hanë së bashku darkën e Krishtlindjes.

Zvicër

Një javë para Krishtlindjes, fëmijët vishen dhe vizitojnë shtëpitë me dhurata të vogla. Tingulli i ziles është bërë një traditë dhe secili fshat garon me tjetrin kur i thërret njerëzit në meshë në mesnatë. Pas shërbimit, familjet mblidhen për të ndarë bamirësi të mëdha shtëpiake të quajtura ringli dhe çokollatë të nxehtë. Në 24 Dhjetor, familja dekoron pemën e Krishtlindjes dhe gjatë mbrëmjes fëmijët nuk lejohen të hyjnë në dhomë. Papritmas bie një zile dhe pastaj të gjithë nxitojnë te pema e Krishtlindjes. Të gjitha dhuratat janë nën pemë dhe qirinjtë janë ndezur kudo.

Francë

Santa është i njohur si Pere Noel i cili shoqërohet nga Pré Fouettard, personi që mban shënim se kush ka qenë i mirë apo i keq. Më 5 dhjetor, fëmijët vendosin këpucët e tyre pranë oxhakut me shpresën se Le Pere Noel do të vendosë dhurata në to. Para se të shkojnë në shtrat, disa familje lënë ushqim dhe një qiri të ndezur jashtë, në rast se Maria kalon aty me Fëmijën e Krishtit. Ne pemën e Krishtlindjes, varen gjithashtu lodra të vogla, ëmbëlsira dhe fruta. Fëmijët hapin dhuratat e tyre në Krishtlindje.

Itali

Në Itali, fëmijët shkojnë nga shtëpia në shtëpi duke recituar vargje të Krishtlindjes. Gjatë sezonit të Krishtlindjeve, fëmijët u shkruajnë letra prindërve të tyre duke i uruar “Gëzuar Krishtlindjen”, duke premtuar sjellje të mirë ,dhe duke bërë një listë të dhuratave të preferuara . Prindërit i lexojnë këto letra me zë të lartë para darkës dhe më pas të gjithë ulen në një darkë të madhe për Krishtlindje.

Çeki

Në Republikën Çeke, Shën Nikolla quhet Svaty Mikalas dhe besohet nga fëmijët se ngjitet në një litar të artë së bashku me shokët e tij – një engjëll dhe një djall që mban kamxhik. Populli çek agjëron për një ditë dhe pjekin krap për darkën e Krishtlindjes si dhe një supë të bërë nga kaprolli i merlucës dhe të tundojnë njëri-tjetrin me përrallat e një derri të artë mitik.

Danimarkë

Santa është i njohur si Julemanden në Danimarkë dhe ai arrin në një sajë të tërhequr me një thes plot dhurata. Biskotat daneze me gjalpë dhe peppernuts janë gjithashtu të preferuara. Fëmijët danezët bëjnë vargje me flamuj të vegjël të kuq dhe të bardhë danez, shporta të kuqe dhe të bardhë në formë zemre, të cilat janë zbukurimet e preferuara. Sipas traditës fëmijët ndezin qirinj në skajet e degëve të pemës së Krishtlindjes dhe pastaj anëtarët e familjes bashkojnë duart me urimet për vitin që i pret.

Angli

Pemët e Krishtlindjeve të zbukuruara me mollë dhe gjëra të tjera të bukura u bënë të zakonshme dhe të njohura gjatë mbretërimit të Mbretëreshës Victoria. Fëmijët i shkruajnë një letër Atit të Krishtlindjeve me dëshirat e tyre. Këtë letër e hedhin në fishekzjarre duke besuar se Ati i Krishtlindjeve lexon tymin. Fëmijët presin deri në pasditen e Krishtlindjes për të hapur dhuratat e tyre.

Kinë

Fëmijët varin çorapet e tyre në mënyrë që Dun Che Lao Ren (Santa) t’i mbushë me dhurata të mrekullueshme. Familja vendos një pemë të Krishtlindjes të quajtur “pema e dritës”, e cila është zbukuruar me fenerë të bukur, lule dhe zinxhirë të kuq letre që simbolizojnë lumturinë. Sezoni i Krishtlindjeve fillohet me fishekzjarre, xhonglerë dhe akrobatë.

Etiopi

Etiopianët ndjekin kalendarin antik Julian kështu që ata festojnë Krishtlindjet në 7 Janar. Fëmijët veshin kurorat dhe rrobat e grupeve të të rinjve të kishës dhe ndjekin ritualet në kishë. Zakonisht për dhurata perferohen veshje.

Japoni

Vetëm 0.5% e popullsisë në Japoni janë të krishterë, megjithatë, Krishtlindja është një festival popullor. Prindërit u japin dhurata fëmijëve të tyre dhe Santa sjell dhurata për të gjithë.

Meksikë

Meksikanët i quajnë Krishtlindjet e tyre ‘Navidad’.Moti është i ngrohtë në Meksikë gjatë sezonit të Krishtlindjeve, kështu që fëmijët bashkë me prindërit i zbukurojnë shtëpitë e tyre me zambakë dhe gjelbërim të përhershëm. Ata bëjnë fenerë të quajtur farolitos nga çanta letre kafe, të prera në skema të ndërlikuara dhe i vendosin përgjatë trotuareve, çative, në dritare dhe mureve të jashtme për të ndriçuar komunitetin me frymën e Krishtlindjes.

Rusi

Ata festojnë Ditën e Vitit të Ri me një pemë të veçantë të zbukuruar si një pemë e Krishtlindjes dhe fëmijët grupohen rreth saj duke bashkuar duart dhe këndojnë këngë ndërsa ecin rreth pemës dhe ftojnë Snow Maiden t’u sjellin dhuratat e tyre.

Në Shqipëri kemi festën tonë tradicionale, traditë të cilën e përsërisim çdo vit. Të gjithë të angazhuar me përgatitjet, pavarësisht situatës jo të favorshme për shkak të Covid-19. Por nuk do të mungojnë këtë vit urimet që do t’i shprehim njëri-tjetrit. Nuk do të mungojnë fotot e fëmijëve pranë pemës së Krishtlindjes, që ata kanë përgatitur në familjet e tyre si dhe dhuratat dhe kartolinat ku ata shprehin urimet dhe dëshirat e tyre. Një urim i përbashkët na bashkon të gjithëve.

Gëzuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri 2021! Ardhtë më i mbarë për të gjithë!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat