A po dalloni shenjat e para të plakjes së lëkurës? Ja çfarë duhet të bëni!

Life style

A po dalloni shenjat e para të plakjes së lëkurës? Ja çfarë duhet të bëni!

Më: 27 janar 2021 Në ora: 11:26
Ilustrim

Procesi natyral i plakjes nuk mund të eliminohet, por sigurisht që mund të ndikojmë në ritmin dhe kohën e saj.

Para se të filloni të mendoni për kozmetikë dhe trajtime të shtrenjta, mendoni se çfarë mund të bëni ju vetë për lëkurën tuaj.A keni hetuar shenjat e para të plakjes?

Hidratimi është çelësi!

Kërkoni për tonerë të mbushur me përbërës hidratues, si acidi hialurik, dhe niacinamide që ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga faktorët mjedisor.

Këta tonerë po ashtu kanë efekt të shkëlqyer anti-plakje, pasi ata ndihmojnë në përmirësimin e shfaqjes së linjave të bukura dhe rifreskoni lëkurën e shurdhër.

Lëkura e hidratuar është  është lëkurë me ngjyrë të ndezur. Nëse keni gjetur hidratuesin e duhur ai do të hidratoj, plotësoj, rivendos nivelin e pH të lëkurës tuaj dhe ushqen dhe riparon çdo problem të lëkurës tuaj, thatësinë dhe lëkurën e pjekur.

Por është gjithashtu e domosdoshme që të zgjidhni një me formulën e duhur dhe listën e përbërësve për llojin e lëkurës: Nëse keni lëkurë të thatë, keni nevojë për një formulë të vërtetë të pasur, por nëse keni lëkurë me akne dhe yndyrë , një formulë gjel me veti hidratuese do të jetë miku juaj më i mirë.

Serumet dhe vajrat për fytyrë janë gjithashtu të mahnitshëm  për lëkurën tuaj dhe mund të bëjnë mrekulli për targetimin e shqetësimeve të lëkurës si linjat e imta dhe rrudhave, aknet dhe lëkurën e thatë.

Nëse keni lëkurë të thatë, lëkurë të prirur ndaj akneve ose ndonjë lloj shqetësimi për lëkurën, mos hezitoni të kontaktoni mjekun tuaj ose dermën dhe kërkoni trajtim ose recetë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat