Muzika mund të rrisë kujtesën dhe ju ndihmon të flini më mirë

Life style

Muzika mund të rrisë kujtesën dhe ju ndihmon të flini më mirë

Më: 5 shkurt 2021 Në ora: 23:58
Foto ilustrim

Shkencëtarët kanë gjetur lidhje të reja që tregojnë se si muzika ndikon tek njerëzit për sa i përket trupit, mendjes dhe sjelljeve.

Kështu tregon një studim i Dr.David Lewis të Mindlab International me rezultatet e sondazhit nga 3,000 të anketuar në MB, Gjermani dhe Hungari.

Kërkimet u përqendruan në 10 reagime të ndryshme ndaj muzikës, duke përfshirë rritjen e funksionit të kujtesës, ndjenjat e lumturisë dhe fuqinë për të ngadalësuar ose përshpejtuar rrahjet e zemrës së dikujt.

Ai tregoi se gjashtë në 10 të anketuar në të gjithë Evropën raportojnë se ndjehen më të ulët se kurrë gjatë pandemisë globale. Por pavarësisht kësaj, 72% thanë që meloditë i kanë ndihmuar ata të kalojnë një kohë të vështirë në jetën e tyre.

Informuar nga hulumtimi nga Dr. David Lewis, Sony, ka krijuar dy paraqitje të reja vizuale se si muzika e fuqishme mund të na ndikojë fizikisht dhe emocionalisht.

Klipet përshkruajnë mënyrat në të cilat muzika me tempo të lartë dhe të ulët, së bashku me karakteristikat e zërit dhe ndriçimit gjithëdrejtues, ndikojnë në trupat tanë dhe objektet përreth nesh.

Claire Poux, përgjegjëse e kategorisë së marketingut, V&S në Sony UK & Ireland, tha: “Ne të gjithë mund të mendojmë përsëri në një moment në jetën tonë ku muzika ka luajtur një rol integral. Nga rimat si fëmijë te kënga jonë e vallëzimit ditën e dasmës; ajo evokon ndjenja dhe kujtime, duke na çuar në një udhëtim”.

“2020 ka qenë një vit i vështirë për të gjithë ne, ne donim të krijonim këtë raport dhe video për të demonstruar se sa e fuqishme është muzika, duke frymëzuar më shumë njerëz për ta përdorur atë si një mjet për pozitivitet në jetën e tyre”.

Sipas të dhënave, muzika mund të jetë e dobishme edhe kur përpiqesh të biesh natën.

Këngët madje mund të shkaktojnë reagimin ‘lufta ose ikja’, pasi kur luhet muzika e duhur, rrahjet e zemrës rriten dhe gjaku ridrejtohet në këmbë ndërsa aktivizohet një rajon i trurit i njohur si truri i vogël.

Kur njerëzit dëgjojnë muzikë energjike, por nuk janë në gjendje të ‘luftojnë ose ikin’, intensiteti i ndjenjave të prodhuara interpretohet nga trupi si i shkaktuar nga eksitimi dhe kënaqësia.

Britanikët, mesatarisht, dëgjojnë mbi 285 orë muzikë në vit – ekuivalenti i 12 ditëve të plota – por tetë në 10 ende dëshirojnë të dëgjojnë më shumë, duke ditur përfitimet që mund të sjellë, shkruan Mirror.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat