Kështu ndikon gjumi në një dhomë të ngrohtë në ëndrrat dhe cilësinë e pushimit

Life style

Kështu ndikon gjumi në një dhomë të ngrohtë në ëndrrat dhe cilësinë e pushimit

Më: 24 dhjetor 2021 Në ora: 10:18
Foto ilustrim

Shumica ia atribuojnë ëndrrat e këqija stresit dhe ankthit. Por duket se ka edhe një arsye tjetër për ta që mund të tingëllojë e çuditshme për shumëkënd në fillim.

Ekspertët e gjumit thonë se temperatura e dhomës së gjumit mund të luajë një rol në shqetësimin e gjumit dhe ankthet.

18 gradë Celsius duket se është temperatura optimale për një gjumë të mirë të natës dhe nëse temperatura është mbi këtë, mund të përballeni me probleme.

“Për të pasur një gjumë të mirë të natës, duhet të humbasim rreth 1 gradë Celsius të temperaturës së brendshme të trupit, që është rreth 37 gradë Celsius. Zakonisht këtë e humbim përmes kokës ose fytyrës, ose përmes pjesës së trupit që del nga jorgani. Por nëse flini në një dhomë shumë të nxehtë, temperatura e trupit tuaj nuk mund ta humbasë atë nxehtësi dhe gjumi juaj mund të prishet”, shpjegon ish-presidenti i Shoqatës Britanike të Gjumit, Neil Stanley.

Temperatura e rekomanduar për dhomën e gjumit është midis 16-18 gradë Celsius, dhe të tjera Neil shton se mund të ndihmojë gjithashtu në zbutjen e kushteve të tilla si gërhitja dhe apnea e gjumit.

Ruajtja e kësaj temperature ideale mund të jetë e vështirë, veçanërisht në dimër, kur jashtë është shumë ftohtë. Por ka disa gjëra që njerëzit mund të bëjnë për të stabilizuar temperaturën në dhomën e gjumit.

Nëse shtrati juaj është shumë i nxehtë, çarçafët dhe jorganët e bërë nga pambuku dhe fibra të tjera natyrale, si mëndafshi, janë më të mirat për të mbajtur të freskët.

Ambientet e jetesës si kuzhina, dhoma e ngrënies apo dhoma e ndenjes janë përgjithësisht pak më të ngrohta pasi përdoren më shumë gjatë ditës. Prandaj, dhoma të tilla ngrohen më së miri gjatë ditës. Në dhomën e gjumit do të ishte mirë ta reduktoni ngrohjen ose të mos e përdorni (nëse nuk keni shumë ftohtë).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat