Dieta e klinikës së famshme “Mejo”: Për dy javë deri në pesë kilogramë më pak

Life style

Dieta e klinikës së famshme “Mejo”: Për dy javë deri në pesë kilogramë më pak

Më: 22 shkurt 2022 Në ora: 22:10
Foto ilustrim

Një nga dietat më të mira të shkruara daton në vitin 1949, Klinika e famshme Mejo, dhe bazohet kryesisht në konsumimin e ushqimit të shëndetshëm, kontrollin e porcioneve dhe krijimin e zakoneve të mira të jetesës.

Baza janë frutat dhe perimet, të cilat krahas aktivitetit fizik të përditshëm, duhet të jenë parimi më i rëndësishëm dhe më i bollshëm i të ushqyerit. Më sipër janë karbohidratet, më pas proteinat, në një masë më të vogël, pastaj yndyrat, dhe në majë të piramidës, ëmbëlsirat janë më pak të përfaqësuara.

Faza e parë e kësaj diete , e quajtur “humbje”, zgjat dy javët e para nga dhjetë dhe në fakt sjell humbjen më të madhe në peshë. Kjo përfshin adoptimin e pesë zakoneve të reja të shëndetshme.

Hani një mëngjes të shëndetshëm. Hani të paktën katër porcione perime dhe fruta në ditë. Hani drithëra të plota si orizi. Përqendrohuni te yndyrat e shëndetshme si vaji i ullirit, kufizoni yndyrat e ngopura dhe shmangni yndyrat trans. Ecni ose ushtroni për 30 minuta ose më shumë çdo ditë.

Gjatë kësaj faze të parë, ju gjithashtu mund të forconi programin, të ushtroni për një orë në ditë dhe të shmangni ushqimet e përpunuara.

Ndoshta është më e rëndësishme se futja e zakoneve të reja të shëndetshme për të hequr qafe të këqijat e vjetra. Shmangni sheqernat shtesë. Përmbahuni nga ushqimet e tjera përveç frutave dhe perimeve.

Harroni zakonet e këqija

Mos hani shumë mish dhe produkte të qumështit të plotë. Çfarë saktësisht karbohidrate mund të hani nëse jeni në dietë? Mos hani kurrë ndërsa shikoni TV. Shmangni të ngrënit jashtë – përveç nëse ushqimi që porositni ndjek rregullat e dietës.

Nëse jeni të uritur para se të shkoni në shtrat, dietologët këshillojnë konsumimin e këtyre ushqimeve. Gjatë kësaj periudhe, pra vetëm në fazën fillestare të dy javëve të para, shumica humbasin tre deri në 4,5 kilogramë.

Faza e fundit

Me hyrjen në javën e tretë të dietës Mayo, fillon e ashtuquajtura faza “living”, e cila duhet të zgjasë deri në javën e dhjetë. Me të mund të humbisni nga gjysmë kilogrami në një kilogram në javë.

Përveç aktivitetit të rregullt fizik dhe ushqimeve të shëndetshme, gjatë kësaj faze merret parasysh edhe numërimi i kalorive: Megjithëse sasitë e sakta llogariten individualisht, rekomandimet mesatare variojnë nga 1200 deri në 1600 kalori në ditë për gratë dhe 1400 deri në 1800 për burrat.

Sot, disa nutricionistë thonë se kufiri i poshtëm për gratë duhet të jetë 1400 kalori në ditë, por se ato ende e mbështesin dietën Mayo sepse është rruga drejt një jetese shumë më të shëndetshme. Përpara se të filloni këtë dietë, konsultohuni me mjekun tuaj!/

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat