Pse ushtrimet janë më efektive kur stërviteni me njerëz të tjerë

Life style

Pse ushtrimet janë më efektive kur stërviteni me njerëz të tjerë

Më: 4 prill 2022 Në ora: 18:54
Foto ilustrim

Ushtrimi me njerëz të tjerë duket se ka shumë përfitime. Do t’ju tregojë disa arsye pse. Lexoni më poshtë!

Zgjidhjen e mosmarrëveshjeve

Është vërtetuar se çiftet që ushtrohen së bashku i zgjidhin më lehtë mosmarrëveshjet dhe kanë komunikim më të mirë. Stërvitja rrit sekretimin e hormoneve që kanë një efekt pozitiv në humor, si endorfina, serotonina dhe dopamina, dhe në këtë mënyrë rrit kreativitetin që lidhet me zgjidhjen e problemeve.

Jeni të frymëzuar nga të tjerët

Kur ushtrohemi me miqtë priremi të ndikojmë nga ritmet e tyre. Për shembull, nëse dikush në rutinen tjetër rrit shpejtësinë e tij, do t’ju shtyjë të bëni të njëjtën gjë. Shpjegimi për këtë prirje qëndron në krahasimin social.

Rrjetet sociale

Sipas një studimi anglez, nevoja për kontakt social mund t’i shtyjë njerëzit të shkojnë në palestër, edhe nëse ndihen të lodhur nga ushtrimet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat