Formula e miqësisë së vërtetë…

Life style

Formula e miqësisë së vërtetë…

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 22:37
Foto ilustrim

Sipas Universitetit të Oksfordit, miqtë e vërtetë nuk e kalojnë numrin 5.

Më poshtë jepet mendimi i Geppi Cucciari:

Meqenëse, falë mediave sociale, shprehjet “duke kërkuar miqësi” dhe “duke dhënë miqësi” kanë ndryshuar kuptimin dhe metodat e tyre, iluzioni për të pasur më shumë miq sesa mund të përballoni është shumë i përhapur. Universiteti i Oksfordit, duke eksploruar rrethin shoqëror të qenieve njerëzore, ka vërtetuar se në realitet – i vetmi që duhet të llogaritet – miqtë e vërtetë nuk mund të jenë më shumë se 5.

Marrëdhëniet që truri i njeriut është i aftë të pranojë janë 150, nga të cilat 5 janë vërtet të sakta, 15 më afër dhe 50 me një lidhje më pak të thellë. 80 të mbetur janë elementë që gravitojnë, dhe shpesh ngarkojnë. Numri i shtesave dhe paraqitjeve në skenën e botës sonë afektive duket shumë i lartë, por në praktikë ata janë njerëz evolucionet personale të të cilëve ne mësojmë jo aq shumë nga një bisedë sesa nga një bord buletini në mediat sociale dhe për të cilët në të vërtetë nuk dimë asgjë.

Mund ta imagjinoj që ju tashmë keni bërë një inventar emocional se kush janë këto 5 figura në jetën tuaj. Ata duhet të jenë njerëz, disponimin e të cilëve e njohim në mëngjes. Sigurisht, në vitin e fundit të gjitha marrëdhëniet kanë përjetuar tronditje, largësia dhe izolimi i kanë bërë miqësitë më të çmuara se kurrë por edhe më të vështira për tu kujdesur. Shumë prej nesh janë pastruar: këto muaj do të kenë rezervuar konfirmime dhe zhgënjime të mëdha, sepse është e vërtetë që “edhe nëse nuk e dëgjojmë kurrë njëri-tjetrin, atëherë kur e takojmë është sikur të ishim parë një ditë më parë”, por qëndrimi në kontakt, biseda me njëri-tjetrin, interesimi real është thelbësor në një periudhë në të cilën sqarimet, shpërthimet, zbulimet i janë besuar WhatsApp.

Ata që e duan veten e ndjejnë, e ndiejnë të nevojshme të kuptojnë se si jeni nga zëri juaj dhe jo nga një shënim audio. Gjithashtu pyetja më banale dhe bisedore në histori, “Si jeni?”, shpesh bëhet pa shumë kujdes, por është thelbësore. “Le të themi mirë, le të mos ankohemi, le të kalojmë në pyetjen tjetër, kështu-kështu” nuk janë përgjigje të pranueshme, dhe kushdo që i dëgjon ato duhet të ketë dëshirën dhe mirësjelljen, për të shkuar më tej.

Pra, le të kujdesemi për 4 miqtë tanë më të dashur, ata që dinë gjithmonë të thonë gjënë e duhur, por gjithashtu heshtin kur duhet, ata që nuk na bëjnë të ndihemi vetëm. Siç tha dikush, emri i të cilit nuk më kujtohet, “miqtë janë të afërm që ju i zgjidhni vetë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat