Nëse doni të gjeni dashurinë e vërtetë mbani mend këto 2 gjëra kryesore

Life style

Nëse doni të gjeni dashurinë e vërtetë mbani mend këto 2 gjëra kryesore

Më: 6 tetor 2022 Në ora: 11:02
Foto ilustrim

Qëllimi kryesor i shumë njerëzve është të gjejnë personin e përsosur për të qenë në një lidhje romantike. Në mënyrë të vetëdijshme ose të pavetëdijshme ne jemi të shtyrë të kërkojmë një partner sikur të ishte kushti i vetëm për të arritur lumturinë. Mendimi i zakonshëm është të besoni se sapo të gjeni personin e duhur, gjithçka do të jetë mirë dhe të gjitha dhimbjet do të zhduken.

Para se të kërkoni dashurinë e vërtetë, mbani mend këto 2 gjëra

Siç mund ta imagjinoni, kërkimi i dashurisë së vërtetë është gjithçka tjetër veçse i thjeshtë. Nga ana tjetër, nëse do të ishte e lehtë, ne nuk do të ishim këtu duke folur për të dhe nuk do të kishte kaq shumë njerëz të etur për ta thelluar temën. Sidoqoftë, duhet të dini se ekzistojnë dy aspekte themelore që mund ta bëjnë më të lehtë takimin me një shpirt binjak.

Pranojeni veten ashtu siç jeni

“Vetëm kur të keni ndaluar së ndjekuri gjërat e gabuara, do t’u jepni gjërave të duhura një shans për t’ju kapur.” Ju e shihni veten plot me të meta dhe keni frikë se nëse të tjerët do t’ju njihnin vërtet, do t’ju refuzonin. Për të kompensuar këtë frikë ju përpiqeni të jepni një imazh të vetes “të rishikuar” dhe “korrigjuar”, domethënë, përpiqeni të tregoni veten “më të mirë” se çfarë jeni. Ju përpiqeni të lini një përshtypje të mirë te të tjerët duke vendosur një maskë. Në situata të caktuara kjo mund të jetë e nevojshme, për shembull në punë ose me njerëz që i njihni pak, por me miqtë dhe veçanërisht me partnerin duhet ta lini veten të shkojë! Nuk ka kuptim të luftosh veten për t’u bërë një person krejtësisht i ndryshëm nga ai që je. Ju kurrë nuk do të keni sukses.

Ndjeni mirënjohje për jetën

Për çfarë të jemi mirënjohës? Pasi kemi mësuar të themi faleminderit, bindemi lehtësisht se të jesh mirënjohës është një veprim i jashtëm. Në të vërtetë, mirënjohja është para së gjithash një vlerë ndaj vetes, pasi gjërat mund të nënkuptohen vetëm përbrenda. Për të përjetuar vërtet dashurinë që kemi për ne, është e rëndësishme të mos shkojmë në mungesë, në kërkim të asaj që na mungon, duke harruar atë që tashmë kemi. Ndaloni së menduari për gjërat e mira për të cilat jeni mirënjohës dhe shpesh i merrni si të mirëqena. Mësohuni të njihni atë që keni dhe çfarë ju bën të lumtur, edhe nëse nuk e vini re më: do të mahniteni me shumë gjëra për të cilat jeni mirënjohës. Pra, “Vlerëso atë që tashmë ke. Falenderoni për gjithçka që keni. Uji për t’ju larë, energjia elektrike që ju ndriçon, këmbët që ju bëjnë të lëvizni, faleminderit për njerëzit që ju rrethojnë”. Dhe shikoni se si ndihet ta bësh atë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat