Parashikimet e dështuara janë arsyeja pse njerëzit janë të pakënaqur

Life style

Parashikimet e dështuara janë arsyeja pse njerëzit janë të pakënaqur

Më: 21 mars 2023 Në ora: 15:08
Foto ilustrim

Origjina e parashikimeve të dështuara dhe origjina e pakënaqësisë vjen pasi njerëzit priren të mbivlerësojnë ndikimin që do të kenë ngjarjet aktuale në të ardhmen. Nuk ka rëndësi nëse ato janë të mira apo të këqija. Mbivlerësimi kërkon imagjinatë e cila të ndikon në besimin e realitetit.

Parashikimet e dështuara kanë si bazë të kaluarën

Ju mbështeteni në gjendjen tuaj aktuale emocionale për të marrë me mend se çfarë do t’ju bënte të lumtur. Megjithatë, ekziston një burim tjetër që përdorni: e kaluara. Kjo është për shkak se ju mbledhni kujtimet që keni për përvoja të caktuara dhe i përdorni ato për të parashikuar një të ardhme që mund të mos përputhet me pritjet tuaja. Në të vërtetë, parashikimet e dështuara ndodhin sepse ato vijnë me pritshmëri.

Për shembull, mendoni se nuk keni pasur shumë fat me njerëzit me të cilët keni punuar, në punët që keni pasur. Ju kurrë nuk keni arritur të krijoni një marrëdhënie të mirë me ta. Në fakt, ata u përpoqën t’ju manipulonin sepse donin të dilnin në sy duke ju bërë të dukeni keq. Prandaj, me shumë mundësi do të përpiqeni të parashikoni se çfarë do të ndodhë në një punë të ardhshme në dy mënyra të ndryshme.

Ju ndoshta do të supozoni se e njëjta gjë do t’ju ndodhë në punën tuaj të re nëse keni vetëbesim të ulët dhe vetëbesimi juaj është në nivelin më të ulët për shkak të përvojave të tilla. Do të shfaqeni mjaft të pasigurt dhe plot frikë në ditën tuaj të parë dhe do të keni frikë se çfarë “parashikoni” se do të ndodhë. Në skenarin e dytë, do të ëndërroni të takoni shumë njerëz të mirë me të cilët mund të krijoni marrëdhënie të mira, ndoshta jo vetëm në mjedisin e punës, por edhe në nivel personal.

Emocionet zbehen

Njerëzit lënë mënjanë disa anë të vetes, sepse emocionet e tyre në momentin e tanishëm i nxisin ata të përqëndrohen në diçka që i prek dhe ata duan të ndryshojnë. Të mos jesh i pasur, të mos kesh bashkëpunëtorë të mirë, të mos kesh ende një fëmijë … Të gjitha këto gjëra i bëjnë njerëzit të besojnë se fitimi i lotarisë, gjetja e bashkëpunëtorëve të mrekullueshëm ose të pasurit e një fëmije do t’i bëjë ata të lumtur. Por çfarë nëse kjo nuk ndodh?

Ndonjëherë, njerëzit mund të marrin vendime të nxituara bazuar në parashikime që mund të mos realizohen siç prisnin. Diçka që mendonit se do t’ju bënte të lumtur, papritmas nuk ndodh. Epo, është tepër vonë për t’u kthyer prapa.

Duhet të jeni të vetëdijshëm se emocionet zhduken. Kështu, megjithëse fitimi i lotarisë do t’ju bënte të lumtur, ky emocion nuk do të zgjaste. Gjithmonë do të ketë momente dhe përvoja të këqija që do t’ju bëjnë të ndiheni të trishtuar. Kështu, mbivlerësimi i kësaj mund t’ju bëjë të veproni pa kujdes dhe papritmas të gjeni veten plot borxhe.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat