Çfarë duhet të dini për ekuinoksin e vjeshtës?

Life style

Çfarë duhet të dini për ekuinoksin e vjeshtës?

Më: 22 shtator 2023 Në ora: 16:13
Foto ilustrim

Pasi nxehtësia rekord preku pjesën më të madhe të hemisferës veriore këtë verë, ardhja e vjeshtës dhe temperaturat më të ftohta priten nga shumë njerëz si një lehtësim. Ndryshimi i stinëve shënohet nga ekuinoksi i vjeshtës, i cili këtë vit bie të shtunën më 23 shtator, në orën 8:50.

Gjatë ekuinoksit, numri i orëve të ditës dhe natës është pothuajse i barabartë, pasi dielli shkëlqen drejtpërdrejt në ekuator. Kjo do të thotë se do të ketë afërsisht 12 orë ditë dhe 12 orë natë atë ditë.

Çfarë ndodh në ekuinoks?

Gjatë ekuinoksit të shtatorit, rrezet e diellit kalojnë ekuatorin e Tokës në hemisferën jugore, ku fillon pranvera. Në hemisferën veriore, ne do të vazhdojmë të humbasim dritën e ditës deri në solsticin e dimrit. Reduktimi i dritës së diellit është arsyeja kryesore që pemët ndryshojnë ngjyrën para se gjethet e tyre të bien në dimër.

Vendndodhja e lindjes dhe perëndimit të diellit gjithashtu do të jetë më afër horizontit jugor deri në dhjetor. Gjatë ekuinoksit, dielli lind nga lindja dhe perëndon në perëndim kudo në Tokë, përveç afër poleve të Veriut dhe Jugut.

Ekuinokset dhe stinët ndodhin sepse Toka nuk rrotullohet plotësisht drejt diellit. Për shkak se ajo është e anuar në boshtin e saj me rreth 23.5 gradë, Hemisferat Veriore dhe Jugore marrin sasi të ndryshme të dritës së diellit gjatë gjithë vitit. Sidoqoftë, në ekuinokset e pranverës dhe të vjeshtës, të dy hemisferat marrin sasi të barabarta të energjisë së diellit, duke bërë që dita dhe nata të jenë pothuajse të barabarta kudo në Tokë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat