Ushqimet që do t’ju ndihmojnë të bëni gjumin e ëndrrave

Life style

Ushqimet që do t’ju ndihmojnë të bëni gjumin e ëndrrave

Më: 29 shtator 2023 Në ora: 18:17
Foto ilustrim

Është ndjenjë shumë e keqe ta kalosh natën duke u munduar të flesh, ndonjëherë ndjehesh sikur sa më i lodhur të jesh, aq më pak mund të flesh.

Nëse e keni problem të bini ose të qëndroni në gjumë, shtimi i disa gjërave në dietën tuaj mund të luftojë këtë problem.

Këto janë ushqimet që mund t’ju ndihmojnë:

Agrumet parandalojnë zgjimin e hershëm

Nëse keni tendencë të zgjoheni herët dhe atëherë nuk mund të riktheheni në gjumë, duke shijuar disa agrume gjatë ditës (të tilla si një portokall ose gjysmë grejpfrut) mund të shtoni deri në 60 minuta gjumë të pandërprerë.

Mjalti i papërpunuar bllokon dhimbjet e zemrës gjatë natës. Nëse keni periudha të djegies së zemrës pas darkës, shijimi i një luge mjaltë të papërpunuar para gjumit mund të përmirësojë cilësinë e gjumit tuaj deri në 62 për qind, sugjerojnë studimet.

Tërshëra qetëson një tru tepër aktiv

Ndjeheni sikur ju hidheni dhe ktheheni gjithë natën sepse truri juaj është i zënë duke planifikuar detyrat e nesërme? Hani 1 gotë me tërshërë çdo ditë, kjo mund të ndihmojë duke zvogëluar rrezikun tuaj për një tru tepër aktiv dhe gjumë të shqetësuar, deri me 50 për qind në një javë, thonë studiuesit kanadezë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat