Vazhdoni të harroni gjërat? Neuroshkenca sugjeron tre zakone

Life style

Vazhdoni të harroni gjërat? Neuroshkenca sugjeron tre zakone

Më: 3 tetor 2023 Në ora: 15:34
Foto ilustrim

Në përshkrimin e një dite të zakonshme, vëmë bast që keni lënë shtëpinë pa çelësa, keni harruar hekurin dhe jeni kthyer për të, si dhe për sobën.

Nëse jeni të famshëm për artin e harresës së gjërave, zakonet e mëposhtme, sipas neuroshkencëtarëve, mund të përmirësojnë ndjeshëm kujtesën tuaj, ndaj është mirë t’i përfshini ato në jetën tuaj të përditshme duke filluar nga nesër.

Mundohuni të rrisni orët e gjumit

Dhe nuk nënkuptojmë nga 8 në 16, por për t’u siguruar që të mos largoheni shumë nga skenari ideal. Gjumi cilësor jo vetëm që ndihmon për të pasur një ditë produktive, por duke e shijuar atë në baza ditore, zvogëlohet rreziku i zhvillimit të sëmundjeve të ndryshme neurodegjenerative si Alzheimer ose sëmundja e Parkinsonit.

Vendosni një maskë gjumi kur flini

Studiuesit nga Italia, Uellsi dhe Shtetet e Bashkuara u ndanë në grupe për të kryer dy eksperimente që përfshinin 122 persona. Gjetjet e tyre janë publikuar në Sleep .

Në eksperimentin e parë, studiuesit krahasuan përvojat e njerëzve që mbanin maska ​​​​për fytyrën me ata që i shmangnin ato. Siç u konstatua, ata që mbanin maska ​​shfaqnin memorie më të mirë dhe ishin më vigjilentë, ndërsa kishin nivele më të larta të vëmendjes në krahasim me të tjerët.

Në eksperimentin e dytë, pjesëmarrësit mbanin maska ​​gjumi për dy netë dhe më pas i mbanin me një vrimë të prerë në qendër për të lënë dritën. Ata që mbanin maska ​​​​normale treguan aftësi më të mira njohëse.

Flini në anën tuaj

Gjumi në krah është më pak i lidhur drejtpërdrejt me kujtesën, por një test do t’ju bindë sipas neuroshkencës. Studiuesit nga Australia dolën në përfundimin e mësipërm dhe megjithëse arsyet pse gjumi në krah çon në kujtesë më të mirë nuk janë kuptuar plotësisht, ai mund të lidhet me efektet e gravitetit, ngjeshjes dhe shtrirjes që trupi ynë bën në këtë pozicion të veçantë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat