Këshilla për kujdesin e lëkurës gjatë dimrit

Life style

Këshilla për kujdesin e lëkurës gjatë dimrit

Më: 27 nëntor 2023 Në ora: 08:31
Ilustrim

Derisa temperaturat ulen, lëkura humbet lagështinë dhe vajrat natyrale dhe bëhet e ashpër dhe e pakontrollueshme.

Në vend të produkteve të lëkurës të mbushura me kimikate, mund t’u besoni përbërësve natyralë si uthulla e mollës, gjalpi shea, kamomili, vaji i arganit etj.

Këtu janë disa këshilla për kujdesin e lëkurës gjatë dimrit nga dermatologia Rinky Kapoor.

Përdorni produktet e duhura të lëkurës:

Përdorimi i locionit në lëkurë është një domosdoshmëri, por truku është të zgjidhni atë të duhurin. Një lëkurë e yndyrshme me locion të yndyrshëm vetëm do të bllokojë poret dhe do të çojë në shpërthime. Produktet tuaja të kujdesit të lëkurës duhet të jenë në gjendje të ruajnë vajrat dhe lagështinë natyrale. Gjithashtu qëndroni larg maskave dhe çdo produkti me bazë alkooli.

Mos e përdorni shumë ngrohësen:

Derisa është joshëse të uleni sa më afër ngrohëseve gjatë muajve të ftohtë, ajri i nxehtë thjesht thith lagështinë nga lëkura juaj dhe e bën atë më të thatë. Nëse duhet të ndizni ngrohësen, atëherë përdorni një lagështës së bashku me të ose vendosni një tas të madh me ujë në dhomë.

Jini në përputhje me rutinën e lëkurës:

Ndiqni me besim rutinën e pastrimit, tonifikimit, përdorimit të serumit, hidratimit dhe kremit kundër diellit. Në këtë mënyrë lëkura juaj do të qëndrojë e hidratuar, e lëmuar, rrezatuese dhe e tonifikuar gjatë gjithë ditës.

Këtu janë disa gjëra për t’u kujdesur:

Përbërës të tillë si kamomili dhe tërshëra në pastrues do t’i japin shkëlqim lëkurës suaj. Kërkoni ato pa aromë dhe aditivë.

Hidratuesit e përbërë nga uthull molle, ceramide, acid hialuronik, gjalpë shea, vaj argani janë perfekte për të luftuar thatësinë e dimrit. Hidratuesi i mirë do të mbajë larg rrudhat dhe linjat e imta.

Kremi kundër diellit është i domosdoshëm gjatë ditës. Përdorni krem ​​dielli me mbulim të gjerë me SPF të lartë.

Buzët, duart, këmbët meritojnë të njëjtin kujdes si lëkura e fytyrës suaj. Mos harroni të përdorni një balsam buzësh kur dilni jashtë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat