Takim me vetëvlerësim të ulët? Këshilla për të lundruar me besim

Life style

Takim me vetëvlerësim të ulët? Këshilla për të lundruar me besim

Më: 19 shkurt 2024 Në ora: 10:31
Foto ilustrim

Ah, universi emocionues i takimeve! Takimet në botën moderne mund të ndihen si një slitë rrotulluese e mbushur me emocione rrëqethëse dhe zemra të valëvitura. Por çfarë bëni kur vuani nga vetëvlerësimi i ulët?

Takimi me vetëvlerësim të ulët mund të ndihet po aq i vështirë sa të përpiqesh të zgjidhësh një kub Rubik me një dorë të lidhur pas shpine. Ndërveprimet mund të dëmtohen nga vetë-perceptimet negative që mund t’ju bëjnë të dyshoni për vlerën dhe dëshirueshmërinë tuaj. Sidoqoftë, mos lejoni që kjo t’ju trembë, sepse vetëvlerësimi i ulët nuk do të thotë domosdoshmërisht dënim.

Në këtë artikull, do të flasim për mënyrën sesi vetëvlerësimi i ulët ndikon në jetën tuaj të takimit dhe gjithashtu se si të dilni kur keni vetëvlerësim të ulët.

15 shenja që tregojnë se jeni duke u takuar me vetëvlerësim të ulët

1.Kërkoni vazhdimisht miratimin dhe vërtetimin e partnerit tuaj.

2.Vendosja për një person që nuk përputhet me vlerën tuaj në marrëdhënie.

3.Ndjenja e jo meritimit të dashurisë dhe dyshimi për dashurinë e të dashurit tuaj.

4.Vështirë për të treguar atë që dëshironi ose që ju pëlqen të keni në marrëdhënie.

5.Frika nga refuzimi dhe shmangia e rrezikut në takim.

6.Lejimi i një pushtimi në hapësirën tuaj personale ose mungesa e aftësisë për të krijuar kufij.

7.Pasiguri, duke u përpjekur të krahasoni veten me miqtë tuaj ose të partnerit tuaj.

8.Tolerimi i sjelljeve abuzive nga partneri juaj.

9.Mendimi i tepërt për gjithçka në marrëdhënie dhe analizimi i çdo gjëje të vogël paksa shumë.

10.Vendosja e nevojave të tjetrit tuaj të rëndësishëm përpara tuajave.

11.Ndjeheni të pasigurt për pamjen tuaj, pamjen, peshën etj.

12.Të qenët mosbesues ndaj partnerit tuaj.

13.Mbështetja tek partneri juaj për vetëvlerësimin dhe lumturinë tuaj.

14.Të pyesësh vazhdimisht nëse je mjaftueshëm i mirë për personin që do.

15.Vështirësi për të lënë një marrëdhënie të pashëndetshme sepse nuk dëshironi të jeni vetëm ose të ndiheni sikur nuk mund të gjeni kurrë dikë tjetër në jetën tuaj.

Tani që e dimë se si duket takimi me vetëvlerësim të ulët, le të flasim se sa vetëvlerësimi i ulët ndikon në jetën tuaj të takimit.

5 mënyra se si vetëvlerësimi i ulët ndikon në jetën tuaj të takimeve

1.Ju jeni gjithmonë viktima dhe partneri juaj fajtori – Kur keni vetëvlerësim të ulët, jeni vazhdimisht në gjendje mbrojtëse. Sistemi juaj i reagimit të luftimit ose fluturimit është gjithmonë në mbingarkesë, gjë që ju bën të ndiheni të shqetësuar, të tensionuar dhe tepër të ndjeshëm pothuajse gjatë gjithë kohës.

Jeni gjithmonë në mbrojtje dhe çdo gjë e vogël ju shqetëson nervat. Edhe nëse partneri juaj bën një shaka të pafajshme, ju e merrni për zemër sepse mendoni se po ju fyen ose po ju pyesin.

Takimi me vetëvlerësim të ulët mund t’ju bëjë të prishni një marrëdhënie të mirë të mundshme, ose mund t’ju bëjë të kënaqeni me një lloj dashurie më të vogël.

2.Jeni të gatshëm të ndryshoni se kush jeni për ta bërë të lumtur partnerin tuaj – Kur bëhet fjalë për takime dhe dashuri, nuk duhet të ndjeni kurrë nevojën për të ndryshuar veten për ta bërë të lumtur partnerin tuaj. Por kjo është pikërisht ajo që ju bëni. Gjithçka që dëshironi të bëni është të fitoni mbi partnerin tuaj dhe dëshironi që ai të ndjejë për ju atë që ndjeni ju për të. Mungesa e vetëbesimit tuaj është përgjegjëse për ju që përpiqeni të përkuleni dhe të përkulni veten në mënyrë që të fitoni lavdërime nga njerëzit e tjerë dhe të përshtateni më mirë. Megjithatë, ndryshimi i asaj se kush jeni për dikë tjetër nuk do të garantojë asgjë, mbi të gjitha, dashurinë e vërtetë.

3.Ju zgjidhni të qëndroni në marrëdhënie toksike dhe të këqija – Marrëdhënia juaj po prishet, partneri juaj po ju trajton keq, jeta juaj po digjet për shkak të partnerit tuaj toksik dhe madje mund të humbni veten dhe të dashurit tuaj, por ju ende zgjidhni të jeni me ta. Nëse mendoni se nuk mund të mbijetoni pa partnerin tuaj, pavarësisht se sa i keq mund të jetë ai, ose po qëndroni me të sepse keni frikë se nuk do të gjeni kurrë dikë tjetër, të gjitha janë rezultat i vetëvlerësimit të ulët. Kjo është ndoshta një nga mënyrat më të këqija sesi vetëvlerësimi i ulët ndikon në jetën tuaj të takimit. Nocioni i zgjedhjes për të qëndruar me dikë problematik vetëm sepse e do, nuk është aspak romantik; përkundrazi tregon lidhje të përbashkët dhe mungesë besimi.

4.Bëheni tepër posesiv – Takimi me vetëvlerësim të ulët do të thotë që ju vareni paksa shumë nga partneri juaj, gjë që më pas ju bën të ndiheni tepër posesiv ndaj tij. Ju ndiheni të kërcënuar se dikush mund të largojë tjetrin ose mund ta tundojë partnerin tuaj të tradhtojë. Kjo mendësi kthehet në posesivitet pastaj në xhelozi. E keni të vështirë të mbuloni ndjenjat tuaja negative, dhe kjo shpejt spirale, dhe para se ta kuptoni, marrëdhënia kërcënon të prishet.

5.Jeni shumë të varur dhe vazhdimisht kërkoni vërtetim emocional – Kur ju mungon besimi dhe zgjidhni të jeni në një lidhje, dy gjëra mund të ndodhin. Ose ua ktheni vetëbesimin ose bëheni plotësisht të varur nga partneri juaj. Ju nuk mund të funksiononi pa qenë ata gjatë gjithë kohës. Dhe në vend që të përpiqeni dhe të jeni më të pavarur, ju prireni të mbështeteni edhe më shumë në sigurimin e partnerit tuaj. Kjo bën që partneri juaj të ndihet i rraskapitur emocionalisht, duke u përpjekur të vazhdojë me pritshmëritë dhe kërkesat tuaja. Tani që kemi një ide se sa vetëvlerësimi i ulët ndikon në jetën tuaj të takimit, le të diskutojmë më shumë se si të takoheni kur keni vetëvlerësim të ulët.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat