Pa ilaçe gjumi; Disa mënyrë për të fjetur lehtësisht

Life style

Pa ilaçe gjumi; Disa mënyrë për të fjetur lehtësisht

Më: 21 maj 2024 Në ora: 22:56
Foto ilustrim

Çlirimi progresiv muskular

Është një metodë ushtrimesh që nënkupton lirimin e të gjithë muskujve të trupit. Studime të ndryshme kanë treguar se kjo metodë përmirëson gjumin e atyre që kanë probleme të mëdha

Një dush i ngrohtë

Për të fjetur më mirë ëshët e rëndësishme që para se të shkoni në krevat, të jeni të qetë. Ky objektiv arrihet shumë lehtë me një dush të ngrohtë, të shoqëruar edhe me ndonjë qiri aromatik.

Meditimi

Ndonjëherë nuk arrin ta “fikësh” trurin dhe vazhdon të mendosh për gjithë problemet e mundshme. Hilja qëndron te meditimi, i cili ndihmon në luftën kundër pagjumësisë. Mund të provohet edhe një frymëmarrje e thellë me bark.

Joga

Qetësimi nga joga është një mënyrë natyrale kundër pagjumësisë. Efekti i saj është shumë i ngjashëm me atë të një aktiviteti fizik të shëndetshëm. Trupi prodhon endorfinë, një substancë e duhur për mirëqenien

Aromaterapia

Një studim ka treguar se disa gra që vuanin nga pagjumësia, arrinin të flinin kur kishin aroma të këndshme rrotull. Aromaterapia praktikohet lehtësisht me ndonjë dush, me vajra apo ndonjë maskë për sytë.

Ushtrimet fizike

Personat që stërviten rregullisht kanë më tepër mundësi për një gjumë të mirë e të shëndetshëm. Studimet e kanë lidhur aktivitetin fizik me një gjumë të rehatshëm dhe me një jetë më të mirë.

Ambient i rehatshëm

Është e rëndësishme që edhe ambienti të jetë sa më i rehatshëm. Ndonjëherë duhen përpjekje të vogla për të ndryshuar dhomën e gjumit dhe për ta bërë vendi ideal qetësie. Temperatura e duhur dhe mungesa e zhurmave janë thelbësore.

Jo kafeinës

Nuk duhet harruar se kafeina ka një rreze veprime prej të paktën 5 orësh. Kështu që është shumë e rëndësishme koha kur pihet kafe (domethënë jo pasdreke). Vetëm kështu mund të ndihmojmë trupin tonë të flejë më rehat.

Jo duhanit

Nikotina është një stimulues që çon lehtësisht në probleme me gjumin. Studimi më i fundit ishte në 2008-n ku u provua se ata që pinin duhan kishin mmë probleme me gjumin sesa ata që s’pinin.

Çohuni nga krevati

Kur vërtet s’ia dilni të flini, është koha për t’u çuar nga krevati. 30 minuta apo një orë duke u marrë me diçka tjetër do t’ju ndihmojë që pastaj të shtriheni dhe të flini më qetë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat