1.782 qytetarë nga diaspora e Maqedonisë do të kenë të drejtën e votimit - Bota Sot
1.782 qytetarë nga diaspora e Maqedonisë do të kenë të drejtën e votimit

Maqedonia

1.782 qytetarë nga diaspora e Maqedonisë do të kenë të drejtën e votimit

Më: 20 mars 2019 Në ora: 23:49
Ilustrim

Në zgjedhjet presidenciale të vitit 2019, të drejtë për të votuar jashtë Maqedonisë së Veriut do ta mund ta realizojnë 1782 qytetarë në 32 përfaqësi diplomatike konsullore.

Ky është konkluzioni i dhënë KShZ në mbledhjen e saj të 25-të pas afatit të fundit për dorëzimin e paraqitjeve për votim në zyrat diplomatike dhe konsullore të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Sipas KShZ-së, në 15 përfaqësi diplomatike konsullore janë pranuar më pak se 10 qytetarë edhe atë në Ankara, Astana, Athina, Varshavë, Doha, Kairo, Kuev, Madrid, Moskvë, New Delhi, Peking, Podgorica, Selanik, Sofje dhe Tirana.

Do të votohet në 32 ambasada dhe në të cilët atje do të shkojnë nga tetë punëtorë nga administrata shtetërore ose në përgjithësi do të shkojnë 256 persona.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...