Tsipras: Aeroplanët grekë do të ruajnë hapësirën ajrore të Maqedonisë Veriore - Bota Sot
Tsipras: Aeroplanët grekë do të ruajnë hapësirën ajrore të Maqedonisë Veriore

Maqedonia

Tsipras: Aeroplanët grekë do të ruajnë hapësirën ajrore të Maqedonisë Veriore

Më: 2 prill 2019 Në ora: 17:17
Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev

Kryeministri grek Alexis Tsipras deklaroi sot në Shkup se aeroplanët ushtarakë grekë do të mbikëqyrin hapësirën ajrore mbi Maqedoninë Veriore.

Në një konferencë të përbashkët shtypi me kryeministrin e Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, Tsipras tha se kjo ishte parashikuar nga një dokument i nënshkruar nga ministrat e mbrojtjes të dy vendeve fqinje.

I pyetur nëse kontrolli grek i qiellit të Maqedonisë së Veriut si një anëtar i NATO-s do të ishte i lirë apo me pagesë, Tsipras tha se nuk do të ketë kompensim për shërbimin dhe theksoi se kompensimi më i mirë për Greqinë është stabiliteti i vendit fqinj dhe rajonit.

Ministrat e mbrojtjes, tha ai, nënshkruan një marrëveshje mbi bashkëpunimin në fushën e trajnimit, industrinë e mbrojtjes, mbrojtjen kibernetike, bashkëpunimin midis inteligjencës ushtarake dhe të ashtuquajturit politikë të aviacionit, që në thelb do të thotë se aviacioni grek do të kontrollojë qiellin mbi Maqedoninë e Veriut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...