OBRM-PDUKM kërkon reagim nga komuniteti ndërkombëtarë për ligjin për Prokurorinë Publike - Bota Sot
OBRM-PDUKM kërkon reagim nga komuniteti ndërkombëtarë për ligjin për Prokurorinë Publike

Maqedonia

OBRM-PDUKM kërkon reagim nga komuniteti ndërkombëtarë për ligjin për Prokurorinë Publike

Më: 16 shkurt 2020 Në ora: 15:07
OBRM-PDUKM

Shërbëtorët e Zaev sot e kanë tejkaluar veten e tyre. Ligji për Prokurorinë Publike nuk ka kaluar. Ata u përpoqën ta miratojnë në mënyrë kriminale. Ajo që ndodhi është shkelje e demokracisë, tha koordinatori i grupit parlamentar të OBRM-PDUKM-së, Nikolla Micevski.

“Imagjinoni që ligji për Prokurorinë Publike nuk mori numrin e kërkuar të votave, mori 74 vota dhe ky votim u anulua. Pas dhjetë minutash u vendos përsëri në votim. Si askund tjetër në botë, kemi pasur votim dhe anulim. Kjo nuk është më demokraci, ky është absolutizmi i despotizmit të Zaevit. Një ligj i tillë nuk duhet të nënshkruhet nga Presidenti Pendarovski dhe i bëjmë thirrje që të mos e nënshkruajë”, tha Micevski.

Ai tha se do të ishte një skandal i madh nëse Ligji për Prokurorin Publike legalizohet, duke pyetur nëse këto ishin vlera evropiane.

“Kjo vetëm se na largon nga angazhimi evropian dhe bëjmë thirrje për dënim dhe reagim nga komuniteti Evropian. Kjo duhet të marrë fund. Zgjedhjet duhet të shpallen menjëherë”, tha Micevski.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat