Përfundon Eurovision, Shqipëria në vendin e fundit

Mediale Vip

Përfundon Eurovision, Shqipëria në vendin e fundit

Më: 12 maj 2020 Në ora: 16:38
Eurovision

Për shkak të situatës në të cilën ndodhemi tashmë prej disa muajsh, festivali ndërkombëtar i çdo viti Eurovizion, u zhvillua online. Kjo ishte zgjidhja që kryetarët  e festivalit vendosën këtë vit.

“ Fall from the sky” ishte kënga e cila përfaqësoi Shqipërinë, e interpretuar nga këngëtarja Arilena Ara. Fituesi i festivalit u shpall grupi “Daði og Gagnamagnið”, përfaqësues i Islandës me këngën “Think about things”.

Në 5 vendet e para u renditën Islanda, Lituania, Rusia, Suedia dhe Belgjika.

Shqipëria arriti të kualifikohej në finale dhe u rendit në vendin e fundit me 63 pikë, 26 pikë nga juria dhe 37 pikë nga televotimi. Ende është në diskutim e sipër fakti nëse Arilena do të na përfaqësojë sërish vitin tjetër në “Eurovision”, apo vendi do të zgjedhë një tjetër përfaqësues.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat