Ushqimet që qetësojnë nervat

Mjekësi alternative

Ushqimet që qetësojnë nervat

Më: 14 shkurt 2021 Në ora: 11:21

Një sistem nervor i mbingarkuar më së shumti është shpenzuar në përpjekje për të mbrojtur trupin nga sulmi, dhe problemet shpesh mund të shfaqen në formën e rezervave të energjisë të ankthit, panikut ose stresit, dhe madje mund të jenë të dëmshme për sistemin endokrin.

Një nga mënyrat e mbrojtjes janë ushqimet që qetësojnë sistemin nervor.

Hirra - Për shkak se është e pasur me L-triptofan dhe një gamë të tërë të aminoacideve medicinale dhe ushqyesve, hirra është një ushqim i shkëlqyeshëm për qetësimin e nervave.

Patatet e ëmbla - Karbohidratet komplekse që përmbajnë nivele të larta të vitaminave A, C dhe B, siç janë patatet e ëmbla mund të ndihmojnë në qetësimin e nervave, eleminimin e stresit dhe madje uljen e presionit të gjakut.

Po kështu, patatet e ëmbla përmbajnë një numër lëndësh ushqyese që ushqejnë sistemin endokrin dhe mbajnë të shëndetshëm sistemin e frymëmarrjes, urinar dhe nervor.

Banane - Shumë atletë hanë banane pas një ndeshjeje pasi kjo frutë përmban kalium, një elektrolit që ndihmon trupin të mbetet i hidratuar.

Por bananet gjithashtu përmbajnë magnez, vitaminë B6 dhe ushqyes të tjerë që ndihmojnë tretjen dhe kontribuojnë në një ndjenjë lumturie dhe qetësie.

Çaji jeshil dhe barishtor - Çaji jeshil përmban një aminoacid të njohur si L-theaninë që përmirëson gjendjen shpirtërore duke stimuluar prodhimin e valëve alfa në tru dhe ndihmon në uljen e stresit dhe relaksimit.

Çokollata e zezë - Ngjashëm me hirrën, çokollata e zezë dhe kakaoja përmbajnë L-triptofan, një neuro-transmetues përgjegjës për relaksimin e trurit. Ato gjithashtu përmbajnë magnez, një mineral i njohur për aftësinë e tij për të qetësuar sistemin nervor.

Në mënyrë që truri dhe sistemi nervor të funksionojnë si duhet, trupi ka nevojë për një marrje të lartë të vitaminave të tretshme në yndyrë që kontribuojnë në ndërtimin e depozitave të yndyrës që mbrojnë nga dëmtimi nervor. Dhe një vitaminë e tillë është vitamina K të cilën mund ta merrni në sasi të mëdha duke ngrënë spinaq.

Ndihmon gjithashtu në rregullimin e prodhimit të hormoneve në sistemin nervor, mund të inkurajojë humor më të mirë, të ndikojë në gjumë të mirë dhe një përgjigje të mirë fizike ndaj aktivitetit fizik dhe stresit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat