Përfitimet që merr trupi juaj nëse filloni të pini çdo ditë lëng karote

Mjekësi alternative

Përfitimet që merr trupi juaj nëse filloni të pini çdo ditë lëng karote

Më: 18 maj 2021 Në ora: 10:44
Ilustrim

Kur mendoni për lëngje, ai i karotës ndoshta nuk është gjëja e parë që ju vjen në mendje. Lëngjet e portokallit, mollës, rrushit dhe ananasit janë shumë më të popullarizuara. Sidoqoftë, nëse nuk jeni adhurues të karotave në ushqim, mund t’i ktheni ato në një pije të shijshme dhe përsëri të merrni të gjitha përfitimet shëndetësore! Për shembull, mund t’ju ndihmojë të shpëtoni nga gripi më shpejt.

“Bright Side” liston përfitimet që do të keni nëse konsumoni lëngun e karotës.

Mund të rrisë metabolizmin tuaj.

Vitamina B në lëngun e karotës ndihmon në uljen e nivelit të yndyrave, në shtimin e proteinave, dhe kthimin e karbohidrateve në energji. Ajo gjithashtu ka fibra dietike, të cilat mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni peshën.

Është mirë për sytë.

Vitamina A në është thelbësore për shëndetin e syve. Është e rëndësishme për shikimin në dritë të zbehtë, dhe mbron sipërfaqen e syrit. Gjithashtu zvogëlon rrezikun për të marrë sëmundje të caktuara të syve.

Mund të forcojë sistemin imunitar.

Karotat përmbajnë karotenoide. Ato veprojnë si pararendës të vitaminës A, e cila mund të rrisë sistemin tuaj imunitar. Ai mbështet rritjen dhe shpërndarjen e  qelizave T, të cilat janë qeliza të bardha të gjakut që mbrojnë trupin nga infeksioni. Vitamina C gjithashtu mund të mbështesë sistemin tuaj imunitar.

Mund të zvogëlojë rrezikun e prekjes nga kanceri.

Karotat përmbajnë lëndë ushqyese që kanë një efekt antioksidant, të cilat mund të ulin rrezikun e prekjes nga kanceri. Kjo do të thotë se ato neutralizojnë radikalet e lira, të cilat mund të dëmtojnë qelizat tuaja, dhe madje edhe të dëmtojnë ADN-në tuaj. Fibrat dietike në karota gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e disa llojeve të kancerit.

Është e shëndetshme për lëkurën.

Vitaminat C, E dhe K, të cilat janë të pranishme në lëngun e karotës, mund të promovojnë shëndetin e lëkurës. Vitamina C, përveç se është një antioksidant, mund të bëjë që kremi i diellit të funksionojë në mënyrë më efektive. Për më tepër, ka një efekt anti-plakje, sepse ndihmon në prodhimin e kolagjenit, shërimin e lëkurës së dëmtuar dhe parandalimin e rrudhave. Vitamina E gjithashtu mund të mbrojë lëkurën nga dielli dhe të trajtojë inflamacionin. Vitamina K luan një rol të rëndësishëm në shërimin e plagëve, kështu që mund të ndihmojë me plagët dhe strijat.

Është i mirë gjatë shtatzënisë.

Kur jeni shtatzënë, keni nevojë për acid folik, hekur, kalcium, vitamina B, vitaminë A dhe vitaminë C. Lëngu i karotës së papërpunuar është një burim i shkëlqyeshëm i këtyre lëndëve ushqyese. Për shembull, një filxhan do t’ju ofrojë rreth 10% të sasisë së rekomanduar të kalciumit. Në 100 gram, do të ketë gjithashtu rreth 10% të përmbajtjes së rekomanduar të vitaminës C.

Mund të përmirësojë shëndetin e trurit.

Beta karotina mund të ketë një efekt pozitiv në aftësitë tuaja njohëse, sepse ka veti antioksiduese. Mund të zvogëlojë stresin oksidativ në trupin tuaj, i cili mund të dëmtojë trurin. Kjo do të thotë që mund të zvogëlojë rrezikun e çrregullimeve të caktuara njohëse, si sëmundja Alzheimer.

Mund të mbrojë zemrën.

Pirja e lëngut të karotës mund të nxisë shëndetin kardiovaskular për shkak të efektit të tij antioksidant. Polifenolët, vitaminat dhe mineralet në lëngjet e perimeve dhe frutave gjithashtu ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut dhe lëngu i karotës mund të ndihmojë në uljen e niveleve të kolesterolit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat