5 antibiotikët natyralë që gjenden lehtësisht në kuzhinë

Mjekësi alternative

5 antibiotikët natyralë që gjenden lehtësisht në kuzhinë

Më: 20 maj 2021 Në ora: 21:34
Ilustrim

Antibiotikët ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga sëmundjet dhe e ruajnë atë nga efektet e ndryshme anësore. Njerëzit shpesh preferojnë antibiotikë të disponueshëm në treg por harrojnë faktin se ka shumë antibiotikë natyralë të pranishëm në kuzhinë.

Hudhra

Hudhra është mjaft e dobishme për trupin. Karakteristikat antibiotike, anti-kërpudhore, anti-virale ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga infeksionet e ndryshme.

Kanellë

Kanella është një nga antibiotikët më të mirë natyrorë që e mban trupin të shëndetshëm. Përmban shumë antioksidantë dhe forcon sistemin imunitar.

Mjalti

Mjalti është një nga antibiotikët më të mirë. Konsumi i mjaltit ndihmon në mbrojtjen e trupit dhe mikrobeve nga infeksionet.

Xhenxhefil

Xhenxhefili është i dobishëm për trupin pasi është një antibiotik natyral. Ka veti antibakteriale dhe anti-inflamatore. Përdorimi dhe konsumimi i xhenxhefilit parandalon rrezikun e gripit, ftohjes, dhimbjes së kyçeve etj.

Lakra

Lakra ka një sasi adekuate vitaminash. Konsumimi i saj ndihmon që ta mbani trupin e shëndetshëm dhe të fortë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat