​Sasia e alkoolit në trupin tuaj varet nga tre faktorë

Mjekësi alternative

​Sasia e alkoolit në trupin tuaj varet nga tre faktorë

Më: 5 korrik 2021 Në ora: 22:34
Foto ilustrim

Ngasja nën ndikimin e alkoolit nuk është e rrezikshme vetëm për shoferin, por edhe për ata që i pengojnë.

Ndonjëherë edhe sasi të vogla të alkoolit mund të ndikojnë në aftësinë tonë për të drejtuar automjetin në mënyrë të sigurt.

“Kur alkooli hyn në gjak, ai kalon përmes mëlçisë, e cila e zbërthen atë. Enzima alkool dehidrogjenaza është përgjegjëse për ndarjen, sasia e së cilës është e pranishme në mëlçi varet nga frekuenca e marrjes së ushqimit. Pra, jo vetëm që i ndiejmë efektet e tij shumë shpejt duke e konsumuar në stomak bosh, por alkooli qëndron në gjak më gjatë dhe ka një efekt më të fortë në tru”, tha George Cobb, drejtor i Institutit Kombëtar të Abuzimit me Alkoolin dhe alkoolizmi.

"Konsumi i tepërt i alkoolit mund ta bëjë mëlçinë të yndyrshme dhe mund të krijohen shenja, të cilat më pas kufizojnë rrjedhën e gjakut. Mund të shkaktojë vdekjen e qelizave të mëlçisë, gjë që mund të dobësojë funksionin e saj", shton Cobb.

Sa alkool do të qëndrojë në trupin tuaj varet nga gjatësia, pesha dhe mosha juaj.

"Shumica e njerëzve mund të zbërthejnë gjysmën e pijeve brenda një ore, ose 30 mililitra. Koha mesatare që i duhet mëlçisë për të prishur një gotë prej 250 mililitra verë është tre orë. Do të duhen dy orë për gjysmë litër birrë, "tregon Cobb.

Sipas Qendrave Amerikane për Trajtimin e Varësisë, alkooli mund të zbulohet deri në gjashtë orë më vonë në gjak, rreth 12 deri në 24 orë në frymëmarrje, urinë dhe pështymë dhe deri në 90 ditë në flokë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat