Keni irritim të syve? Ja disa metoda natyrale për t’i trajtuar…

Mjekësi alternative

Keni irritim të syve? Ja disa metoda natyrale për t’i trajtuar…

Më: 17 korrik 2021 Në ora: 17:44
Foto ilustrim

Nëse përjetoni vazhdimisht skuqje të syve, irritim ose acarim, atëherë mund të vuani nga sindroma e syve të thatë. Megjithëse gjendja është më e zakonshme në mesin e grupeve të moshës së mesme dhe të vjetër, disa faktorë të mjedisit dhe stilit të jetesës po rrisin incidencën e syve të thatë tek fëmijët dhe grupmoshat e reja.

Sindroma e syve të thatë ndodh kur gjëndrat e lotëve nuk janë në gjendje të lagin sytë, gjë që mund të shkaktojë siklet dhe dhimbje. Mungesa e lagështisë në sy mund të rezultojë nga të jetuarit në hapësira me ajër të kondicionuar, puna në ekranet e kompjuterit për orë të gjata, ndriçimi i dobët ose angazhimi në aktivitete që kërkojnë përqendrim të shtuar. Përveç kësaj, disa gjendje mjekësore, çekuilibri hormonal, alergji dhe plakja gjithashtu mund të çojnë në tharje të syve. Sytë e thatë mund të jenë të dhimbshëm dhe të ndikojnë në cilësinë e jetës tuaj, duke ndikuar në shikimin tuaj dhe duke zvogëluar produktivitetin tuaj në punë.

Mënyrat natyrale për të trajtuar sytë e thatë:

Qëndroni të hidratuar

Sipërfaqja e syrit kërkon një sasi të mjaftueshme të vajosjes për të funksionuar si duhet. Pirja e ujit është më e mira për të siguruar funksionimin e gjëndrave lacrimal, përgjegjëse për lëshimin e lëngjeve për pastrimin dhe mbrojtjen e syve. Qëndrimi i hidratuar ndihmon në prodhimin e një sasie të shëndetshme lotësh dhe vajrash natyralë.

Kufizoni konsumin e pijeve që tentojnë të dehidrojnë trupin, të tilla si kafe, alkool ose pije të tjera me kafeinë. Dikush gjithashtu mund të rrisë marrjen e frutave të pasura me ujë të tilla si shalqi, pjeshkë, kastravec, luleshtrydhe, etj., për një shikim të shëndetshëm dhe për të parandaluar tharjen e syve.

Shtoni acide yndyrore thelbësore në dietën tuaj

Përfshirja e ushqimeve të pasura me acide yndyrore omega-3 në dietë mund të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit të syrit dhe rrit vajosjen. Sipas disa studimeve, konsumimi i sasive të mjaftueshme të acideve yndyrore thelbësore ul rrezikun e sindromës së syve të thatë. Përveç kësaj, omega-3 përbëhet nga një raport i lartë EPA ndaj DHA (2: 1), i cili ndihmon në adresimin e faktorëve të rrezikut inflamator që mund të çojnë në gjendje të thatë të syve. Disa nga ushqimet e pasura me omega-3 përfshijnë farë liri, vezë, fara chia, peshk yndyror, arra, vezë, etj.

Mbyllini dhe hapini shpesh sytë

Lëkundjet e shpeshta të pulsimit mund të kompensojnë sytë e thatë duke përcaktuar qëndrueshmërinë e filmit lot. Mbyllja e syve me qëllim mund të ndihmojë në lagështinë e syve me lëndë ushqyese të pasura me proteina dhe zvogëlimin e avullimit të shtresës ujore që në fund të fundit përmirëson shpërndarjen e lotëve nëpër kornea. Pushoni sytë tuaj për 20 sekonda, çdo 20 minuta ndërsa punoni në monitor për të lehtësuar sindromën e syve të thatë. Nëse e kaloni shumicën e kohës në ekranet elektronike, vendosni syze filtruese të dritës blu për të luftuar lodhjen e syve dixhital.

Lani sytë

Sigurohuni që të pastroni qepallat, qerpikët dhe lëkurën përreth me shampo për fëmijë ose sapun të butë. Pasi të keni larë sytë, lagni një leckë të pastër me ujë të ngrohtë dhe mbajeni atë në sy për të paktën një minutë. Nxehtësia nga kompresori ndihmon në lirimin e vajrave të bllokuar në gjëndra dhe uljen e inflamacionit, gjë që mund t’i bëjë sytë të ndjehen më mirë dhe të lehtësohet acarimi i tyre.

Vendosni syze dielli në natyrë

Ekspozimi i zgjatur ndaj pluhurit, tymit dhe ndotësve mund të çojë në tharje të syve. Prandaj, sigurohuni që të mbani syze dielli që zvogëlojnë kontaktin me sy me mbeturinat. Përveç kësaj, syzet gjithashtu parandalojnë sytë nga rrezet e dëmshme UV të diellit që mund të dëmtojnë kornean, lentet dhe retinën dhe ul rrezikun e degjenerimit makular.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat