Keni shumë oreks gjatë ciklit dhe merrni kile? Ja ç'të bëni

Mjekësi alternative

Keni shumë oreks gjatë ciklit dhe merrni kile? Ja ç'të bëni

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 15:30
Foto ilustrim

Gjatë ditëve të ciklit, dëshira për të përkëdhelur veten me ëmbëlsira, biskota, por edhe panine, pica e shumë ushqimet tjera të pasura me sheqerna e yndyra, bëhet veçanërisht e fortë.

Po pse oreksi gjatë ciklit rritet?

Shkaku është tek luhatjet e hormoneve seksuale që influencojnë edhe oreksin. Për të evituar oreksin e tepërt dhe për të të mos e ekzagjeruar me ushqimin, është thelbësore të mos hiqni dorë nga karbohidratet, proteinat dhe yndyrat e mira, që përveçse marrin pjesë në proceset metabolike, ndihmojnë që të mos pësoni rënie të energjive gjatë ciklit.

Mund të mbështeteni tek ushqimet që ndihmojnë për të frenuar urinë dhe në të njëjtën kohë ndikojnë në ekuilibrimin e hormoneve. Në veçanti perimet dhe zarzavatet që falë fibrave, rregullojnë hormonet e urisë të  cilat largojnë ndjesinë e ngopjes, mes të cilave insulina.

Ja pra, disa metoda të dobishme për të luftuar energjinë gjatë ciklit.

Shtoni fara lini tek mëngjesi

Ato e bëjnë vaktin tuaj të parë të ditës të pasur me acide yndyrore esenciale. Favorizojnë sintezën e neurotransmetuesve të mirëqenies, mes të cilave serotonina që merr pjesë në mekanizmat e rregullimit të urisë.

Konsumoni sojë dhe derivatet e saj

Soja është derivat fitoestrogjenesh, substanca bimore që favorizojnë ekuilibrin hormonal. Përmban në veçanti linjave dhe izoflavone.

Preferoni fistikët si vakt zemre

Ato përmbajnë acide esenciale polisature dhe fibra që mbajnë larg urinë. Gjithashtu janë të pasura në minerale si magnezi dhe kaliumi që luftojnë ndryshimet e humorit të cilat mund të nxisin oreksin.

Një 'po' për çokollatën

Gjatë ditëve të ciklit mund të keni një dëshirë të fortë për të ëmbla, ndoshta në mëngjes ose paradite? Në këto raste, mund të hani një copë çokollatë të errët. Teobromoina e gjendur në të favorizon prodhimin e endorfinave të cilat luftojnë nervozizmin, humorin e keq dhe urinë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat