Ua tregojmë pijen më të mirë juve që e keni të vështirë të flini

Mjekësi alternative

Ua tregojmë pijen më të mirë juve që e keni të vështirë të flini

Më: 4 maj 2022 Në ora: 00:52
Foto ilustrim

Çajrat janë një zgjidhje ideale për të fjetur shpejt dhe të qetë. Megjithatë, ekspertët theksojnë se mund të bëni një çaj me banane që do t’ju ndihmojë të flini si “zog”. Bananet janë të pasura me vitaminë B6, e cila mbështet prodhimin e melatoninës dhe ndihmon në rregullimin e cikleve më të mira të gjumit.

Kjo pije është plot me kalium, i cili është i shkëlqyer për shëndetin e përgjithshëm të nervave dhe muskujve. Relaksimi i mendjes dhe trupit përfiton nga e gjithë kjo, dhe ky çaj do të veprojë si një ndihmë natyrale për gjumin. Më poshtë do të shihni hap pas hapi se si të bëni çajin më të mirë me banane.

Përbërësit:

1 lëvore bananeje
1 1/2 filxhan ujë
1 lugë mjaltë

Përgatitja

Merrni lëkurën e bananes, shtoni ujë dhe lëreni të ziejë. Pasi të ketë vluar për të paktën 15 minuta, hiqeni nga zjarri dhe shtoni pak mjaltë. Pini para se të shkoni në shtrat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat