Mos e injoroni, thonjtë e verdhë mund të jenë shenjë e një sëmundje të rrezikshme

Mjekësi alternative

Mos e injoroni, thonjtë e verdhë mund të jenë shenjë e një sëmundje të rrezikshme

Më: 25 maj 2022 Në ora: 22:12
Foto ilustrim

Ju ndoshta keni dëgjuar se thonjtë janë “pasqyra” e shëndetit tonë. Ndryshimet në lëkurë, strukturë ose trashësi mund të tregojnë mungesë të disa substancave në trup. Ndryshimet e thonjve mund të tregojnë qartë një problem specifik, ndaj nuk duhen injoruar.

Shkaku më i zakonshëm i ngjyrës së verdhë në thonj është një infeksion mykotik. Në shumicën e rasteve, infeksioni mykotik mund të trajtohet me një krem ​​ose ilaç që rekomandon mjeku. Megjithatë, thonjtë e verdhë mund të tregojnë gjithashtu kushte të tjera.

Mund të tregojë se një infeksion në mushkëri, bronkiektazia, verdhëza, psoriasis, problemet e tiroides dhe madje edhe diabeti. Tek disa persona me diabet, thonjtë marrin një nuancë të verdhë, sepse shpërbërja e sheqerit ndikon në nivelin e kolagjenit në thonjtë.

Njerëzit që vuajnë nga diabeti kanë më shumë gjasa të marrin një infeksion mykotik të quajtur onikomikozë. Ky infeksion zakonisht prek thonjtë e këmbëve dhe përveç zverdhjes, thonjtë bëhen edhe të brishtë. Nëse vuani nga diabeti, kujdesi për këmbët është shumë i rëndësishëm.

Ju duhet t’i kontrolloni këmbët tuaja më shpesh se zakonisht për të parë prerje, plagë dhe probleme me thonjtë përpara se të infektohen, sepse dëmtimi i nervave të diabetit mund ta bëjë më të vështirë për ju që të ndjeni dhimbje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat