Smartphone i Leitz gati

Mobile

Smartphone i Leitz gati

Më: 19 qershor 2021 Në ora: 11:48
Leitz

SoftBank ka njoftuar smartphone Leitz për tregun japonez.

Leitz më parë ka “huazuar” emrin e saj për kamera smartphone, por Leitz Phone 1 është rasti i parë në të cilin marka Leitz dhe pika e kuqe legjendare janë të pranishme dhe të theksuara në një smartphone.

Siç pritej, kamera është avantazhi më i madh i kësaj pajisjeje dhe është interesante sepse ekziston një sensor me një sensor 1 inç prej 20 MP, dhe ka edhe lente ultra të gjera 19 mm f/1.9.

Nëse kjo duket e njohur, Sharp njoftoi të njëjtën gjë një muaj më parë. Aquos R6 ka të njëjtin sistem të kamerës Leica, por në rastin e Leitz Phone 1 duket shumë më i madh. Telefonat gjithashtu ndajnë një ekran Pro IGZO OLED me një shpejtësi rifreskimi prej 120Hz. Sidoqoftë, Aquos R6 nuk vjen me kapak lente dhe maskë, raporton gsmarena.

SoftBank gjithashtu shet Aquos R6 me Leitz Phone 1 dhe nuk përpiqet të fshehë ngjashmëritë e tyre. Në vend të kësaj, R6 është pozicionuar si një model për dikë që thjesht dëshiron një aparat fotografik Leica, ndërsa Leitz Phone 1 është menduar për ata që vlerësojnë dizajnin e pajisjes Leica.

Ndryshe, Leitz Phone 1 kushton rreth 1,700 dollarë. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat