Publikohen informacionet e para për çipin Apple A16 Bionic

Mobile

Publikohen informacionet e para për çipin Apple A16 Bionic

Më: 27 korrik 2022 Në ora: 23:57
Foto ilustrim

Jemi duke iu afruar prezantimit të serisë iPhone 14. Ai duhet të arrijë këtë vit me dallime asnjëherë më të mëdha midis modeleve të rregullta dhe Pro.

Një nga ndryshimet kryesore do të jetë procesori që do të fuqizojë telefonat. Kështu, të gjithë sinjalizuesit e njohur njoftuan se iPhone 14 dhe iPhone 14 Max (iPhone 14 Plus) i zakonshëm do të mbërrijnë me A15 Bionic të vitit të kaluar, ndërsa iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max do të vijnë me çipin e ri A16 Bionic. Tani mësojmë detajet e para rreth tij.

Seria aktuale e iPhone 13, e cila u prezantua në vjeshtën e vitit të kaluar, solli disa dallime të vogla në çipin midis modeleve të rregullta dhe Pro. Pra, modelet e zakonshme kanë GPU me 4 bërthama, ndërsa modelet Pro kanë GPU me 5 bërthama. Gjithashtu, modelet e zakonshme kanë 4GB RAM, ndërsa modelet Pro kanë 6GB RAM LPDDR4X. Megjithatë, sivjet dallimi në atë fushë do të jetë dukshëm më i madh.

Vihet re se iPhone 14 dhe iPhone 14 Max do të vijnë me çipin A15 Bionic në një botim 5 bërthamash dhe me 6 GB memorie RAM LPDDR4X, ndërsa modelet Pro do të vijnë me çipin A16 Bionic.

Macworld tani ka lëshuar disa detaje rreth çipit të ardhshëm. Kështu theksohet se do të krijohet në procesin N4P të TSCM. Çipi i ri A16 Bionic pritet të vijë me 18-20 miliardë transistorë, në krahasim me 15 miliardë në çipin A15 Bionic. Gjithashtu, thuhet se do të ketë përmirësime me kalimin në ARMv9.

Në përgjithësi, CPU mund të arrijë me një përmirësim modest të performancës prej 15 për qind. Me sa duket, modelet Pro të serisë iPhone 14 do të marrin një lloj të ri RAM LPDDR5, por të dyja do të mbajnë 6 GB RAM.

Sa i përket GPU-së, Apple parashikohet të sjellë një përmirësim 25-30 për qind krahasuar me paraardhësin e tij. Çipi do të ketë gjithashtu një përmirësim IPS.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat