​iPhone do të ketë portën e karikimit USB-C

Mobile

​iPhone do të ketë portën e karikimit USB-C

Më: 26 tetor 2022 Në ora: 19:42
Ilustrim

Apple është detyruar të respektojë ligjet e reja të BE-së që synojnë reduktimin e mbetjeve elektronike dhe thjeshtimin e jetës për konsumatorët.

iPhone do të kalojë në një lidhës USB-C në përputhje me kërkesat e reja të BE-së për elektronikë të vegjël.

Ekzekutivi i Apple, Greg Joswiak, njoftoi se kompania "nuk ka zgjidhje" përveçse të ndjekë dekretin e BE-së, siç bën të gjitha ligjet lokale në mbarë botën, por nuk specifikoi se kur do të prezantohet lidhja me iPhone, duke thënë vetëm "evropianët janë ata që diktojnë kohën për klientët evropianë".

Parlamenti Evropian votoi në favor të rregullave të reja në fillim të këtij muaji, të cilat kërkojnë që të gjithë telefonat celularë, tabletët, kamerat dhe pajisjet e tjera të vogla të shitura në BE të pajisen me një portë karikimi USB-C deri në fund të vitit 2024.

Shtytja për këtë standardizim synon të reduktojë mbetjet elektronike dhe të thjeshtojë jetën për konsumatorët.

I pyetur për vendimet e reja në një konferencë teknologjike të Wall Street Journal në Kaliforni, Joswiak tha se Apple nuk është plotësisht i kënaqur me vendimin, duke argumentuar se do të rrisë mbetjet elektronike pasi miliona përdorues ekzistues të iPhone, të cilët kanë kabllot Lightning si lidhësin e tyre aktual, do të mbeten pa përdorim për kabllon pas ndërrimit.

iPhone është aktualisht i vetmi smartphone i madh që nuk përdor tashmë USB-C. Shumë nga pajisjet e tjera të Apple tashmë mbështesin lidhësin.

Mbretëria e Bashkuar duket se nuk ka gjasa të ndjekë vendimin e BE-së rreth një kablloje të përbashkët karikimi, me qeverinë që deklaroi në qershor se nuk po shqyrton aktualisht zbatimin e një rregulli të ngjashëm, transmeton Sky News.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat