Studiuesit ngrenë alarmin: Të gjithë e karikoni telefonin gabim!

Mobile

Studiuesit ngrenë alarmin: Të gjithë e karikoni telefonin gabim!

Më: 30 tetor 2022 Në ora: 08:24
Foto ilustrim

Nëse nuk jeni të sigurt për ekzistencën e një mënyre “të duhur” për të karikuar telefonin tuaj, nuk jeni vetëm. Disa njerëz thjesht e vendosin telefonin e tyre në një karikues sa herë që ka energji elektrike. Të tjerët e mbajnë me kujdes baterinë e tyre midis 40% dhe 80%, duke mos lejuar kurrë një karikim të plotë, me besimin se bateria do të zgjasë më gjatë si rezultat i këtij veprimi.

Bazuar edhe tek studiuesit e baterive dhe ekspertët e ripërdorimit në iFixit, duke rishikuar studimet mbi tendencat e zëvendësimit të telefonit dhe duke analizuar disa të dhëna të përdoruesit nga punonjësit e Wirecutter, është zbuluar se megjithëse mikromenaxhimi i baterisë së telefonit tuaj ka të ngjarë të zgjasë jetën e saj në një shkallë të vogël, rezultatet mund të mos ia vlenin për planin afatgjatë.

Ngarkimi i baterisë tuaj bën që performanca e saj të degradohet me kalimin e kohës, pavarësisht se si e bëni atë. Telefonat inteligjentë ushqehen me bateri litium-jon, të cilat punojnë duke lëvizur transportuesit e ngarkesës (në këtë rast, jonet e litiumit) nga një elektrodë në tjetrën. Jonet lëvizin në një drejtim kur ngarkohen dhe tjetri kur shkarkohen.

Lëvizja e këtyre joneve ushtron stres në elektroda dhe çon në reduktimin e jetëgjatësisë së baterisë, sipas Hans de Vries, shkencëtar i lartë në Signify (ish Philips Lighting), ku ai ishte bashkëautor i punimit kërkimor “Rritja e jetës së ciklit të qelizave të joneve të litiumit pjesërisht. gjendja e çiklizmit të ngarkesës”, e cila u shfaq në revistën Microelectronics Reliability. ” Kjo është veçanërisht e vërtetë kur jeni duke e mbushur baterinë disa pikë përqindjeje të fundit. Ish shkrimtari i stafit të lartë të Wirecutter, Kevin Purdy, tani i iFixit, një faqe që dokumenton se si të riparohen pajisjet elektronike të zakonshme dhe sende të tjera shtëpiake, sugjeroi analogjinë e një sfungjeri.

Është shumë e lehtë të mbushësh një sfungjer nga i thatë në kryesisht të ngopur. Por përpjekja për të detyruar një sfungjer pothuajse të ngopur të thithë pikat e fundit të lëngut kërkon presion dhe ka të ngjarë të lërë më shumë lëng të grumbulluar në sipërfaqe. Ky “bashkim” është grumbullimi SEI (ndërfaqja e ngurtë elektrolitike) në një bateri. Ngritja e SEI zvogëlon kapacitetin e përgjithshëm të një baterie. Karikimi i baterisë me kapacitet të plotë më rrallë dhe mos e lini të thahet plotësisht, mund ta zgjasë jetën e saj disi.

Është e mundur të zgjasësh jetëgjatësinë e baterisë duke mos e karikuar plotësisht dhe duke mos e shkarkuar plotësisht. Pra, ne do të themi të qëndrojmë midis 20% dhe 80% ose më shumë. Jetëgjatësia e baterisë është “në proporcion të zhdrejtë me sasinë e joneve të litiumit që vendosni në elektroda”.

Kjo është një nga arsyet që Apple ofron karikim të optimizuar të baterisë në iPhone-ët e tij, duke e mbajtur ngarkesën nën 80% derisa të keni nevojë për të fiksuar baterinë. Android nuk ka një algoritëm të ngjashëm të nivelit të sistemit, por prodhuesit individualë si OnePlus dhe Asus kanë prezantuar veçoritë e tyre të optimizimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat