Xiaomi prezantoi Redmi Note 12 Pro Speed ​​Edition

Mobile

Xiaomi prezantoi Redmi Note 12 Pro Speed ​​Edition

Më: 29 dhjetor 2022 Në ora: 00:34
Xiaomi

Në tetor, Xiaomi prezantoi serinë Redmi Note 12, e cila përbëhet nga katër modele dhe tani ka ardhur edhe anëtari i pestë i familjes.

Pasi Redmi Note 12, Redmi Note 12 Pro dhe Redmi Note 12 Pro+ dhe Redmi Note 12 Discovery (Explorer) arritën më herët, tani është shfaqur në skenë Redmi Note 12 Pro Speed Edition.

Edhe pse emri i tij mund të sugjerojë që karikohet më shpejt se modeli Pro i cili mbështet karikimin me tela 67 W, nuk është kështu pasi në rastin e Speed Edition shpejtësia e karikimit mbetet e njëjtë. Pajisja mundësohet nga e njëjta bateri 5000 mAh që mbështet protokollet e karikimit QC 3+, PD 2.0 dhe PD 3.0.

Redmi Note 12 Pro Speed Edition është i ngjashëm në dizajn me modelin Note 12 Pro, dhe Redmi ka ndryshuar pak vetëm dizajnin e modulit të kamerës dhe ka zhvendosur etiketën e tij nga poshtë lart. Ky smartphone në fakt duket si një model Poco kështu që nuk do të ishte çudi nëse do të shitej nën këtë markë jashtë Kinës. Duhet thënë se Note 12 Pro Speed Edition ndan dimensionet dhe kapacitetin e baterisë me modelin Note 12 Pro, por është gjashtë gram më i lehtë (181 gram).

Dallimet kryesore lidhen me procesorin dhe kamerat. Redmi Note 12 Pro mundësohet nga procesori Dimensity 1080 dhe ka një kamerë kryesore 50 MP, ndërsa Speed Edition ka një procesor Snapdragon 778G dhe një kamerë kryesore 108 MP. Bëhet fjalë për sensorin ISOCELL HM2 të Samsung pa stabilizues optik të imazhit, i cili shoqërohet me një kamerë ultra të gjerë 8 MP dhe një kamerë makro 2 MP.

Speed Edition përdor një ekran OLED 6,67 inç Full HD+ 10-bit me një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz, mori një kamerë selfie 16 MP dhe një sensor të gjurmëve të gishtërinjve të montuar në anë. Ai mbështet rrjetin 5G dhe ka një çip NFC, si dhe një port USB-C, një fole kufjesh 3.5 mm dhe mbështet teknologjinë Hi-Res Audio dhe Dolby Vision. Altoparlantët stereo, një motor linear me bosht X dhe një certifikatë IP53 janë pjesë e pajisjes.

Ndryshe nga modeli Redmi Note 12 Pro i cili përdor Android 12 me ndërfaqe MIUI 13, Redmi Note 12 Pro Speed Edition mori Android 13 me ndërfaqe MIUI 14. Është në dispozicion në të zezë, blu dhe jeshile, si dhe tre opsione memorie, 6/128, 8/256 dhe 12/256 GB. Sa i përket çmimeve, ato janë 230, 245 dhe 270 euro.

Shitjet janë njoftuar për Kinën, ndërsa pritet ende informacioni për disponueshmërinë në tregjet e tjera. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat