Apple rishikon sistemin e çmimeve të App Store

Mobile

Apple rishikon sistemin e çmimeve të App Store

Më: 11 mars 2023 Në ora: 08:25
Foto ilustrim

Apple lëshoi dokumentacionin për zhvilluesit, duke zbuluar se një sistem i ri çmimesh po vjen në App Store. Kompania tani po rrit numrin e pikave të çmimeve 10 herë, duke i lejuar zhvilluesit të zgjedhin midis 900 opsioneve.

Ky është një hap i madh në largimin nga sistemi ekzistues “0,99 dollarë-për-një hap” (0.99 dollars for-step), dhe nëse zhvilluesit e zgjedhin këtë, ata mund të vendosin vlera të plota.

Çmimi për aplikacionet dhe blerjet brenda aplikacionit mund të fillojë nga 0,29 dollarë, ndërsa çmimi më i lartë që mund të ngarkojë një zhvillues është 10,000 dollarë, megjithëse kjo do të kërkonte leje të veçantë nga Apple. Hapat e rinj do të përfshijnë çdo interval prej 0,10 dollarë deri në 10 dollarë, ose çdo interval 0,50 dollarë deri në 50 dollarë, raporton GSM Arena.

Zhvilluesit do të jenë gjithashtu në gjendje të përdorin “çmime të barazuara globalisht” që ndjekin konventat më të zakonshme të çmimeve në çdo vend ose rajon. Disponueshmëria e aplikacioneve dhe blerjet përmes aplikacionit mund të rajonalizohen për të lejuar zhvilluesit të ofrojnë “shërbime të personalizuara” për përdoruesit e tyre.

Me 9 maj 2023, Apple do të përditësojë çmimet për aplikacionet ekzistuese dhe blerjet brenda aplikacionit në të gjitha 175 “vitrinat” e App Store dhe kostoja e barazuar globalisht do të përshtatet duke përdorur “informacionet e disponueshme publikisht të kursit të këmbimit nga këshilltarët e të dhënave financiare”, thuhej në deklaratën për shtyp.

Nëse zhvilluesit e aplikacioneve nuk arrijnë të përditësojnë përpara afatit, Apple do ta bëjë atë për ta, duke e bazuar konvertimin në çmimin bazë të dollarit amerikan.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat