Këngëtari Qazim Menxhiqi i jep shkëlqim të ri këngë së vjetër popullore

Muzikë

Këngëtari Qazim Menxhiqi i jep shkëlqim të ri këngë së vjetër popullore

Më: 17 maj 2021 Në ora: 22:02
Qazim Menxhiqi

Këngëtari i mirënjohur nga Kosova, Qazim Menxhiqi, ka publikuar këto ditë një këngë me motive të Shqipërisë së mesme, e cila për shumë dekada shkëlqeu në botën e muzikës shqiptare, por të cilën ai e përpunoi dhe e shndërrojë në atë të llojit të muzikës neo-klasike-popullore.  

Këngën e famshme “Si m’ke sytë, m’i ke vetullat”, të kënduar shumë vite më parë nga tashmë e ndjera Hafsa Zyberi, tash Menxhiqi e ringjallë me një aranzhim, instrumental dhe interpretim të veçantë duke i dhënë emocione dhe frymën e kohës të sotme.

Qazim Menxhiqi, i cili migroi në Australi në fund viteve ’80-ta, njihet për këngëtar e gjithashtu edhe kompozitor e tekst-shkrues.

Ai është autor i disa këngëve të llojit folklorik/popullore dhe këngë zbavitëse/muzikë e lehtë të cilat depërtuan në zemrat e publikut të gjerë shqiptarë. Këngëtari po ashtu ka prodhuar dhe interpretuar këngë edhe të llojit pop- rock.

Këngët “Nisej trimi për gyrbet”; “Oj Kosovë sa fort të dua”, “E përjetshme është Shqipëria”, janë disa nga këngët e tij më të njohura për publikun.

Menxhiqi në vitet 80-ta sa jetonte në Kosovë, ku edhe e filloi karrierën e tij muzikore, u shqua me këngë zbavitëse të Radio Televizionit të Prishtinës (RTP). Ai interpretoi dhe incizoi mbi 35 këngë në festivale të ndryshme me nam dhe realizoi bashkëpunime me kompozitorët e njohur siç janë: Tomor Berisha; Severin Kajtazi; Gjergj Kaqinqri; Shaban Kelmendi; Mendi Mengjiqi… etj.

Në atë kohë u shquan këngët e tij: “Le të ndihet ky fyell”; “Xhina”, “Daullja”; “Msheftësia”; “Shpezët shtegtare”; “Tretem në agoni dhe heshtje”; “Fotografinë që ma dhe”, “Letra e pa dërgueme” e shumë të tjera.

Tash, Qazim Menxhiqi i ofron publikut këngën “Si m’ke sytë m’i ke vetullat”, edhe përmes një video-klipi të incizuar në Melbourne të Australisë pranë plazheve të Oqeanit Indian, ku edhe jeton.

Menxhiqi sqaroi në një bisedë me dtt-net.com se shtytës kryesor për të realizuar këtë këngë ishte përkujtimi dhe mirënjohja për këngëtaren Hafsa Zyberi, e cila ishte ndér këngëtaret e tija të preferuara që nga koha e fëmijërisë.

“Hafsa Zyberi ishte një ndër idhujt e mi të muzikës të asaj kohe, dhe këtë këngë e kam bërë në përkujtim të saj”, tha Menxhiqi.

Duke e ruajtur thelbin dhe origjinalitetin e këngës, Qazim Menxhiqi me mjeshtri e përvetëson këtë këngë me orkestrimin dhe interpretimin të këndshëm me plot emocione dhe elegancë.

“Meqë jetoj larg atdheut nuk kam pas rastin që të bashkëpunojë me artistë të tjerë, kështu që çdo gjë në këngët e mia jam përkujdesur vet. Natyrisht, teknologjia të mundëson shumëçka. Vetëm imagjinata mund të na kufizojë”, sqaron gjatë bisedës mënyrën e punës së tij prej artisti muzikor në mërgim.

Interpretimi i tij i ri dhe realizimi me aranzhim origjinal të tij, ashtu siç ai vet e ndjeu përmbajtjen e kësaj kënge me përshkrim melankolik/romantik, i japin këngës së Hafsa Zyberit një shkëlqim të ri të shndërruar një zhanër/lloj të ri, i cili ka të ngjajë më atë neo-klasike-popullore.

Duke tentuar të ruaj origjinalitetin e këngës së vjetër, ai ka bërë ndryshime të mëdha sidomos në instrumental në të cilin ka futur orkestër të plotë dhe e ka pasuruar atë me një numër të shumtë të instrumenteve.

Këndimi, siç sqaron edhe vet këngëtari, e ruan pjesërisht vijën melodike të kënduar nga Zyberi, në shenjë të respektit të madh që ai ka për këngëtaren.

Publiku mund ta gjej këngën “Si m’ke sytë, m’i ke vetullat” në kanalin personal të Qazim Menxhiqit në Youtube:  

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat