Kopshti ikonik i Tulipanit në Kashmir çelë mbi 1.5 milion lule

Ndryshe

Kopshti ikonik i Tulipanit në Kashmir çelë mbi 1.5 milion lule

Më: 31 mars 2021 Në ora: 19:02
Festivali i Tulipanit

Festivali i Tulipanit është tërheqja më e madhe për turistët çdo vit. Shtretërit piktoresk dhe shumëngjyrësh të tulipanëve magjepsin turistët me gjithë madhështinë e tyre dhe shënojnë bukurinë e pranverës në luginë.

Departamenti i Turizmit në Jammu dhe Kashmir po feston festivalin e Tulipanit në kopsht nga e enjtja për të promovuar turizmin në luginë pas një viti të shkatërruar nga pandemia.

Një diell i ndritshëm përshëndeti njerëzit në Jammu dhe Kashmir dhe Ladakh pas katër ditësh ndërsa departamenti i meteorologjisë (MET) parashikoi mot të thatë deri në fundjavë.

Festivali i Tulipanit, i organizuar në fillimin e sezonit të pranverës në Luginë, është një festë vjetore që synon të shfaqë gamën e luleve në kopsht si pjesë e përpjekjeve të turizmit nga qeveria e Jammu dhe Kashmir.

Këtë vit, mbi 4.6 lule u sollën nga Holanda, e cila ka tregun më të madh në botë të tulipanëve. Ishte një ogur i mirë për turizmin e këtij viti në Kashmir pasi Kopshti i Tulipanëve Srinagar u hap për publikun.

Pesëmbëdhjetë tulipanë dhe më shumë se 64 lloje janë në lulëzim në kopsht ndërsa lulet e specieve të tjera si zymbylët janë gjithashtu në lulëzim në periferi të Kopshtit Tulipan.

Kopshti u hap në 2007 me synimin për të rritur lulëzimin dhe turizmin në Luginën e Kashmirit.

Kopshti është ndërtuar në një tokë të pjerrët i përbërë nga shtatë tarraca. Përveç tulipanëve, shumë specie të tjera lulesh si zymbylët, daffodils dhe ranunculus janë shtuar.

Festivali është një festë vjetore që synon të shfaqë gamën e luleve në kopsht si një pjesë e përpjekjeve të turizmit. Është organizuar gjatë fillimit të sezonit të pranverës në luginën e Kashmirit.

Turistët blejnë suvenire nga tezgat e zbukuruara, shijojnë pjatat Kashmiri dhe shijojnë kioskat që ekspozojnë kuzhinën dhe artizanatin e Kashmirit.

Image
Festivali i Tulipanit
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat