Vodhi stolitë më të shtrenjta në historinë britanike, dënohet 60 vjeçarja

Ndryshe

Vodhi stolitë më të shtrenjta në historinë britanike, dënohet 60 vjeçarja

Nga: M.L. Më: 29 korrik 2021 Në ora: 16:03
Lulu Lakatos

Në një vjedhje spektakolare mashtrimi, një grua vodhi bizhuteri me vlerë miliona nga një dyqan bizhuterish në Londër në vitin 2016. Tani gruaja romune është dënuar për këtë, shkruan 20 min.ch përcjell "Bota sot".

Tani një gjykatë britanike e ka dënuar 60-vjeçaren me pesë vjet e gjysmë burg për vjedhje. Gjykata e vërtetoi të mërkurën se Lulu Lakatos mori shtatë gurë të çmuar me vlerë 4.2 milion paund (5.3 milion franga zvicerane) në një moment të pa vëzhguar në një dyqan bizhuterish.

Kjo ishte vjedhja e stolive më të shtrenjta në historinë britanike.

Diamantet, më të vlefshmet prej të cilëve vlerësohen në 2.2 milion paund, nuk kanë dalë në sipërfaqe që nga krimi i vitit 2016.

Lakatos i përkiste një bande hajdutësh. Ajo u shtir si "Anna", një eksperte diamanti, e cila dyshohet se vizitoi dyqanin e bizhuterive në New Bond Street në emër të rusëve të pasur. Diamantët në fakt duhej të mbaheshin në një çantë të mbyllur në kasafortë derisa blerësi i dyshuar t`i transferonte paratë. Por, kur kasaforta u hap të nesërmen, kishte vetëm - guralecë.

Eksperti i diamantit të argjendarisë ishte i dyshuar, por një kërkim në çantën e dorës së "Anna-s" nuk arriti të gjente gurë të çmuar. Me sa duket sendet e çmuara ishin fshehur në një ndarje sekrete. "Anna" më vonë ia dha diamantet një bashkëpunëtori të panjohur dhe disa orë më vonë udhëtoi me tren për në Paris.

60-vjeçarja kishte fajësuar motrën e saj, e cila vdiq në vitin 2019. Ajo u shpreh se motra i vodhi pasaportën dhe kërkohej në Zvicër për një vjedhje të ngjashme. Një zarf me 400,000 euro u ndërrua për një me shirita letre në çast. Por gjykata e shpalli Lakatos, e cila kishte një dosje penale përkatëse, fajtor. Dy bashkëpunëtorët ishin dënuar më parë me tre vjet e tetë muaj burg.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat