Shpëtohet i gjallë qeni i bllokuar për pesë ditë mes shkëmbinjve

Ndryshe

Shpëtohet i gjallë qeni i bllokuar për pesë ditë mes shkëmbinjve

Më: 14 tetor 2021 Në ora: 18:16
Qeni

Një qen i bllokuar për pesë ditë në një vrimë mes shkëmbinjve në një park shtetëror në veri të New York u shpëtua i padëmtuar - megjithëse ishte i uritur dhe i etur, thanë zyrtarët e parqeve.

Ndërsa qeni 12-vjeçar, Liza, kaloi ditë pa ushqim ose ujë në park, u vu re duke lëpirë muret e lagura të shkëmbinjve para se një shpëtimtar të ishte më në fund në gjendje të largonte atë nga vrima.

Një grua vendase ishte duke ecur me qenin të enjten kur ai ra aty.

Punonjësit e parkut nuk ishin në gjendje të hynin në mes shkëmbinjve për të ndihmuar qenin që lehte.

Por pas një pune intensive nga dy anëtar të Ekipit të Reagimit Fillestar dhe një grupi vullnetar i specializuar për shpëtimin e qenve, falë edhe disa modifikimeve arritën ta shpëtonin qenin të padëmtuar.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat