​Burri më i shëndoshë në botë, hëngri deri në vdekje pas ndarjes

Ndryshe

​Burri më i shëndoshë në botë, hëngri deri në vdekje pas ndarjes

Më: 19 tetor 2021 Në ora: 18:21
​Burri më i shëndoshë në botë

Ricky Naputi, i cili kishte shtatë vjet që nuk ecte dot dhe as nuk dilte nga shtëpia pasi kishte arritur peshën 300 kg, u përpoq të merrte ndihmë por përfundimisht vdiq në moshën 39-vjeçare. Ndërkohë bashkëshortja e tij e quante “bebe e tejrritur”.

“Jam në depresion. Jam i bllokuar në këtë krevat çdo ditë, dhe nuk ngrihem dot për të ecur, për të bërë dush. Nuk bëj dot asgjë. Herën e fundit që kam dalë vetë për qejfin tim ishte shtatë vjet më parë.

Këto ishin fjalët e dhimbsur që i varuri nga ushqimi Ricky Naputi tha në vitet e fundit të jetës ne ishullin Guam të Paqësorit amerikan.

Ai nuk ecte prej shtatë vitesh dhe ishte i bllokuar në shtëpinë e tij deri kur vdiq në vitin 2012. Shkaku i vdekje së tij ishte obesiteti i rëndë, siç thuhej në dokumentarin e titulluar “Burri 300-kilogramësh”. Tashmë 10 vjet pas vdekjes, mediat kanë hedhur një vështrim në rrugëtimin tragjik të Ricky.

Ai ishte një djalë normal kur ishte i vogël por kur u bë adoleshent pesha e tij u rrit shpejt në 90 kg. Motra e tij Tammy, thotë: “Nëna jonë tregonte dashurinë e sja me anë të ushqimit.”

Ricky tregon se ai shpejt nisi të bëhej objekt bullizmi në shkollë teksa u kthye në një objektiv të thjeshtë talljesh prej masës së tij.

Ricky nis të vuante nga depresioni në të 20-at por gjithsesi kishte një punë si roje dere në klubet e natës. Kur u bë 30 vjeç Ricky peshonte 220 kg. Ndërsa në 2004, ai njohu dashurinë e jetës së tij Cheryl.

Në dokumentar Cheryl tregon: “Kur unë u martova me Ricky e dija që ishte një burrë i shëndoshë, por e mora parasysh rrezikun”. Dhe në fakt Ricky ishte aq i shëndoshë sa nuk mund të “konsumonte martesën” në marrëdhënie intime.

Çifti dëshironin të kishin fëmijë por Ricky vijonte të shtonte në peshë – dhe kjo e bënte të pamundur. Rrjedhimisht ai mbeti i bllokuar në shtëpi në ishullin Guam në oqeanin Paqësor.

Por me gjithë rrethinat panoramike të natyrës Ricky nuk arrinte të ngrihej në këmbë për të shijuar natyrën. Gruaja e tij Cheryl u bë kujdestarja e tij, teksa tregon: “Është si të kujdesesh për një bebe të stërmadhe.

Ajo nuk pati një familje por u sakrifikua duke bërë pazar, duke gatuar e duke ndihmuar bashkëshortin për të shkuar në tualet. Mjekët nga Guam, Amerika e Australia u përpoqën të ndihmonin Ricky, por ai nuk humbiste dot në peshë për të duruar operacionin gastrik.

Cheryl nisi të humbiste shpresat dhe martesa e tyre po përkeqësohej teksa burri nuk ndalonte dot varësinë nga e ngrëna. Më 10 nëntor, 2012, Cheryl thirri shërbimet e emergjencës pasi Ricky nuk merrte më frymë. Mjekët tentuan ta sjellin në jetë por rrjedhimisht u shpall i vdekur.

Pas vdekjes nëna e tij Ava, tha: “Tani është në një vend më të mirë dhe mund të hajë të gjithë ushqimin që dëshiron.” Ndërsa bashkëshortja Cheryl qëndroi larg funeralit teksa tha: “Arsyeja kryesore që nuk isha në funeral është se kam bërë paqe me Ricky. Mbaj zi për të prapa dyerve”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat