Gjithmonë ëndërronte të shkonte në shkollë, në moshën 104-vjeçare mësoi shkrim-lexim

Ndryshe

Gjithmonë ëndërronte të shkonte në shkollë, në moshën 104-vjeçare mësoi shkrim-lexim

Më: 6 dhjetor 2021 Në ora: 12:01
Kuttiyama

Kuttiyama nga India i ka 104 vjet dhe sapo ka mësuar të lexoj dhe shkruaj.

Kuttiyama jeton në shtetin indian Kerala, e pavarësisht që nga fëmijëria dëshironte të shkonte në shkollë, të lexoj dhe shkruaj mësoi tani si 104-vjeçare.

Një prej arsyeve ishte se ishte martuar shumë e re, dhe ishte detyruar të fokusohet në punët e shtëpisë.

Megjithatë, ëndrra e saj u realizua më në fund pasi iu dha mundësia të marrë pjesë në një program të qeverisë, kështu si 104-vjeçare mësoi të lexoj e shkruaj – diçka që gjithmonë kishte ëndërruar.

Në testin me shkrim ka mbledhur 89 pikë nga 100 sa ishin në total.

Image
Kuttiyama

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat