Kometa më e madhe e parë ndonjëherë po afrohet drejt Tokës me 22,000 milje në orë

Ndryshe

Kometa më e madhe e parë ndonjëherë po afrohet drejt Tokës me 22,000 milje në orë

Më: 14 prill 2022 Në ora: 20:48
Ilustrim

Një kometë me një bërthamë 50 herë më të madhe se normalja po shkon drejt Tokës me 22,000 milje në orë.

Teleskopi Hubble i NASA-s ka përcaktuar se bërthama e akullt e kometës ka një masë prej rreth 500 trilion tonë dhe është 85 milje (137 km) e gjerë - më e madhe se shteti amerikan i Rhode Island.

Por nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Nuk do të afrohet më shumë se 1 miliard milje larg nga Dielli dhe kjo nuk do të ndodhë deri në vitin 2031.

Ajo u zbulua për herë të parë në vitin 2010, por vetëm tani Hubble ka konfirmuar ekzistencën e saj. Dhe është më e madhe se çdo kometë e parë ndonjëherë nga astronomët më parë.

“Gjithmonë kemi dyshuar se kjo kometë duhet të jetë e madhe, sepse është kaq e ndritshme në një distancë kaq të madhe”, tha David Jewitt, një profesor i shkencës planetare dhe astronomisë në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos (UCLA). "Tani ne e konfirmojmë se është."

NASA e ka quajtur topin e akullt Bernardinelli-Bernstein pas zbulimit të tij nga astronomët Pedro Bernardinelli dhe Gary Bernstein. Ata e panë atë për herë të parë ndërsa punonin në Observatorin Ndër-Amerikan të Cerro Tololo në Kili mbi një dekadë më parë, kur ishte 3 miliardë milje nga Dielli.

Kometat përshkruhen nga NASA si "blloqe Lego" të akullta, të mbetura që nga ditët e para të ndërtimit të planetit.

Kometa Bernardinelli-Bernstein ka ndjekur një orbitë eliptike 3 milionë vjeçare, duke e çuar atë larg nga Dielli afërsisht gjysmë viti dritë. Kometa tani është më pak se dy miliardë milje nga Dielli, duke rënë pothuajse pingul me rrafshin e Sistemit tonë Diellor.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat