Kujdes, një asteroid i madh do të kalojë shumë afër Tokës më 27 maj

Ndryshe

Kujdes, një asteroid i madh do të kalojë shumë afër Tokës më 27 maj

Më: 22 maj 2022 Në ora: 18:04
Ilustrim

Një asteroid i madh me diametër rreth 1.8 kilometra do të kalojë në një distancë relativisht të afërt por të sigurt nga Toka më 27 maj, njoftojnë shkencëtarët.

Asteroidi është një nga më të mëdhenjtë që janë gjetur ndonjëherë dhe që po i afrohet planetit tonë dhe ka madhësi më shumë se dyfishi i madhësisë së ndërtesës më të lartë në botë, Burj Khalifa në Dubai .

Asteroidi u zbulua në vitin 1989 dhe është një nga 2265 shkëmbinjtë hapësinorë që Agjencia Hapësinore e SHBA (NASA) i konsideron “asteroide potencialisht të rrezikshëm “.

Asteroidi do të bëjë kalimin e tij më të afërt nga Toka në fund të majit që kur u zbulua, dhe nuk do të afrohet përsëri deri në vitin 2914 .

Ai do të kalojë të paktën dhjetë herë (4 milionë kilometra) se Hëna nga Toka.

Kalimi i tij do të jetë një mundësi e mirë për vëzhgim nga astronomët, profesionistët dhe amatorët. Ajo do të jetë e vendosur më së miri në qiellin jugor afër konstelacionit të Hidrës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat